دستیار صوتی مایکروسافت (کورتانا) قلمرو خود را از کامپیوتر و تلفن هوشمند به اینترنت اشیا گسترش خواهد داد. یک شرکت راه اندازی سیستم تهویه مطبوع ساختمان ترموستاتی را معرفی کرده است که با کورتانا کار می‎کند.

گویا قرار است دستیار صوتی مایکروسافت از طریق سیستم‎های تهویه مطبوع راه خود را به دنیای اینترنت اشیا باز کند. یک شرکت توسعه دهنده خدمات و مدیریت سیستم‎های تهویه مطبوع و اصفای حریق ساختمان‎ها به نام جانسون کنترلز، به تازگی از یک ترموستات هوشمند رونمایی کرده است که به کورتانا مجهز است. این شرکت در یک ویدیوی کوتاه تبلیغاتی این ترموستات را که GLAS  نام دارد به نمایش گذاشت.

شبیه به دیگر ترموستات‎های هوشمند رقیب مثل گوگل نست یا هایو در انگلستان، GLAS نیز می‎تواند وضعیت حضور شما در خانه را تشخیص دهد و به شما بگوید که وضعیت کیفیت هوا به چه صورت است. این دستگاه به یک نمایشگر لمسی نیز مجهز شده است که به شما اجازه می‎دهد وضعیت دما، کیفیت هوا، میزان مصرف انرژی و حتی اطلاعات تقویم را بررسی کنید. تفاوت اصلی آن در این است که شما می‎توانید با استفاده از دستیار صوتی مایکروسافت با آن ارتباط برقرار کنید.

هنوز نه مایکروسافت و نه جانسون کنترلز اعلام نکرده‎اند که آیا این ترموستات به بازار عرضه خواهد شد و قیمت آن چقدر خواهد بود.

GLAS تحت Windows 10 IoT Core مایکروسافت اجرا می‎شود که نسخه‎ای از نرم افزار این غول پرچمدار سیستم‎های عامل است که برای دستگاه‎های کوچک‎تر توسعه یافته است. این ترموستات آخرین نمونه از تلاش مایکروسافت برای استفاده از دستیار صوتی خود در خانه‎های هوشمند است. نسخه Creators Update to Windows 10 IoT Core که این شرکت در ماه مارچ منتشر کرد به لوازم خانگی هوشمند دارای نمایشگر اجازه می‎دهد تا کورتانا را اجرا کنند. این احتمال وجود دارد که GLAS به این منظور توسعه یافته باشد که به شما نشان دهد چه کارهایی می‎توانید انجام دهید و ممکن است این نشانه‎ای باشد از این که شما به زودی شاهد حجم عظیمی‎ از گجت‎های هوشمند خواهید بود که از توانایی‎های کورتانا استفاده می‎کنند.

نظرات شما