ناسا در یک کنفرانس خبری مهم از کشف هشتمین سیاره در منظومه کپلر- ۹۰ خبر داد. این کشف که معمای سیاره خورشیدی کپلر را کامل می‌کند برای اولین بار است که با کمک هوش‌مصنوعی گوگل صورت گرفته است.

برای اولین بار است که هشت سیاره‌ جدید پیرامون ستاره‌ی کپلر-۹۰ (Kepler-90) کشف شده‌اند؛ ستاره‌ای که ۲۴۵۴ سال نوری با زمین فاصله دارد.ین سیاره موسوم به کپلر-۹۰i که توسط تلسکوپ فضایی کپلر ناسا رصد شده، هشتمین سیاره است که به دور ستاره کپلر-۹۰، یک ستاره شبه خورشیدی در فاصله ۲۵۴۵ سال نوری از زمین می‌چرخد.

سیاره کپلر-۹۰i یک سیاره داغ و صخره ای است که هر ۱۴.۴ روز یک بار به دور ستاره میزبانش می‌چرخد. این سیاره با کمک یادگیری ماشینی گوگل کشف شده است.  محققان از وجود هفت سیاره پیرامون ستاره‌ی کپلر-۹۰ خبر داشتند. با این حال، هوش مصنوعی گوگل بوده که به کشف آن‌ها کمک کرده است. هوش مصنوعی با بررسی داده‌هایی که تلکسوپ کپلر دریافت کرده بود، توانسته است هشتمین سیاره را کشف کند. تلسکوپ کپلر از زمان راه اندازی در سال ۲۰۰۹ توانسته است بیش از ۱۵۰ هزار ستاره را در بخشی از آسمان بررسی کند. با در نظر گرفتن این موضوع که کاهش نور ستاره‌ها، به خاطر عبور سیاره‌ای از کنار آن‌هاست، کپلر توانست ۳۵ هزار سیگنال را که ممکن است به پیدا کردن سیارات کمک کنند، کشف کند

ناسا از مدتی پیش وعده داده بود یک نشست خبری مفصل را برای کشفی مهم برنامه‌ریزی می‌کند. جزئیات زیادی درباره این یافته‌ فضایی بیرون نیامده بود اما همین که گفته می‌شد، برای اولین‌بار از هوش مصنوعی برای پیداکردن داده‌های جدید استفاده شده، باعث شد توجه‌های زیادی به این برنامه جلب شود. به مرور جزئیات بیشتری درباره چگونگی این کشف بیرون آمد. کشف بزرگ اینطور شکل گرفته بود: با گذشتن هر سیاره‌ای از مقابل ستاره‌ مادر نوری که از سیاره بازتاب می‌یابد، به کشف یک سیاره یا جرم جدید کمک می‌کند. تلسکوپ کپلر تا به حال حدود ۱۵۰هزار ستاره و ۴هزار سیاره را بررسی کرده که ۲۳۰۰عدد از آنها در نهایت به‌عنوان نمونه‌هایی ارزشمند مورد بررسی بیشتر قرار گرفته‌اند. با بررسی این شواهد، دانشمندان سازمان فضایی با اطمینان می‌توانند بگویند که در آسمان‌ها، دست‌کم یک سیاره وجود دارد که دور یک ستاره در آسمان می‌چرخد.

۱۷-۱۲-۱۵-۱۸۱۱۴۲fig5-stacked-90ss_planets-callouts

بررسی اطلاعاتی که از فضا به بیرون درز می‌کند، کار دشواری است. یکی از مهم‌ترین دشواری‌ها ضعیف بودن سیگنال‌هایی است که به تلسکوپ می‌رسد. شکار این امواج و بررسی آنها کار بسیار دشواری است. در چنین موقعیتی هوش مصنوعی به کار می‌آید. هوش مصنوعی گوگل به یک سیستم ارتباطی شبیه سیستم‌ اعصاب مجهز شده که اشتباهات کمتری مرتکب شده و در عین حال، دقت بالاتری دارد. با همین سیستم جدید ناسا توانست وضعیت ۶۷۰ستاره را که تا پیش از آن – به‌خاطر مشکلاتی مثل ضعیف بودن سیگنال‌های دریافتی عملا شکست خورده بود، با موفقیت بسنجد.

نظرات شما