روز دوشنبه، ۲۱ اوت، خورشیدگرفتگی کامل از نواری جغرافیایی از شمال غرب تا جنوب شرق آمریکا قابل مشاهده خواهد بود. سایر بخش‌های آمریکا شاهد گرفتگی نسبی خورشید توسط ماه خواهند بود.

در جریان کسوف کامل، می‌توان اتمسفر خورشید موسوم به تاج خورشید(کورونا) را دید؛ هاله‌ای از گازهای بسیار داغ که در شرایط معمولی قابل رویت نیست. بعضی از منجمان این پدیده را زیباترین پدیده طبیعی توصیف می‌کنند. هشدار بسیار مهم در این زمینه این است که هرگز با چشم غیرمسلح مستقیما به خورشید خیره نشوید.

خورشیدگرفتگی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

کسوف یا خورشیدگرفتگی وقتی اتفاق می‌افتد که ماه از نگاه ناظر زمینی درست روبروی خورشید قرار می‌گیرد و صفحه آن را می‌پوشاند. تصادف مهم دیگری که این پدیده را ممکن می‌کند این است که قطر زاویه‌ای خورشید و ماه برابر است. این تصادف اجازه می‌دهد که شاهد پدیده فوق‌العاده خورشیدگرفتگی کامل باشیم.

در لحظه خورشیدگرفتگی کامل آسمان و زمین تاریک است و حتی بعضی ستاره‌ها قابل مشاهده خواهند بود.

چرا خورشیدگرفتگی هر ماه نو اتفاق نمی‌افتد؟

به گفته ناسا، آژانس فضایی آمریکا، کسوف زمانی روی می‌دهد که ماه نیم درجه از صفحه دایره البروج فاصله بگیرد و روی خطی قرار گیرد که از مرکز خورشید و زمین می‌گذرد. ماه در مداری حرکت می‌کند که پنج درجه نسبت به صفحه دایره البروج فاصله دارد و ماهی دو بار ماه از صفحه دایره البروج عبور می‌کند. اینها نقاط تقاطع صعود و فرود نامیده می‌شوند. خورشیدگرفتگی فقط زمانی اتفاق می‌افتد که ماه نو در نزدیکی یکی از این نقاط باشد.

راه ایمن تماشای خورشیدگرفتگی چیست؟

نگاه کردن به خورشید به جز دوره کوتاهی که ماه کاملا سطح آن را می‌پوشاند (خورشیدگرفتگی کامل) خطرناک است. تنها راه ایمن تماشای خورشید، حتی زمانی که فقط کسر خیلی کوچکی از سطح آن پیداست، استفاده از فیلترهای مخصوص خورشیدی است.

فیلترهای خانگی حتی آنهایی که خیلی تاریک هستند برای تماشای خورشید مناسب نیست. فیلتر مورد استفاده باید با استاندارد جهانی ایزو ۲- ۱۲۳۱۲ منطبق باشد.

مسیر کسوف کامل در آمریکا چیست؟

سایه ماه در ساعت ۱۰:۱۵ صبح به وقت محلی در نیوپورت اورگان روی خشکی می‌افتد و بر ناحیه ای بیضوی به قطر حدودا ۱۱۵ کیلومتر سایه می‌اندازد. کسوف در ساعت ۲:۴۹ بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا در کارولینای جنوبی خشکی را ترک می‌کند.

مسیر خورشیدگرفتگی کامل از اورگان، آیداهو، وایومینگ، نبراسکا، کانزاس، میزوری، ایلی‌نوی، کنتاکی، تنسی، جورجیا، کارولینای شمالی و کارولینای جنوبی خواهد گذشت.

خورشیدگرفتگی نسبی از سایر نواحی آمریکا قابل مشاهده خواهد بود.

کسوف چقدر طول می کشد؟

در نوار موسوم به کسوف کامل، تاریکی کامل حدود دو دقیقه طول می‌کشد. سرعت حرکت این سایه روی زمین حدود ۲۴۰۰ کیلومتر در ساعت است.

طولانی‌ترین خورشیدگرفتگی در کاربوندیل در ایلی‌نوی خواهد بود که ۲ دقیقه و ۴۴ ثانیه طول می‌کشد. بزرگ‌ترین شهرها در مسیر کسوف نشویل، کلمبیا و چارلستون هستند.

کسوف ظرف حدود ۹۰ دقیقه کل این مسیر از غرب تا شرق آمریکا را طی خواهد کرد.

تاثیر کسوف بر حیوانات چیست؟

مراجع علمی گزارش می‌دهند که در جریان خورشیدگرفتگی کامل خیلی از حیوانات هراسان می‌شوند و رفتار آنها عوض می‌شود با این فرض که غروب شده. برای مشاهده این تغییرات هنگام کسوف کامل می‌توانید پرندگان یا حیوان خانگی خود را زیر نظر بگیرید.

قدمت پیش‌بینی کسوف چقدر است؟

به گفته ناسا بابلی‌ها راه پیش‌بینی ماه گرفتگی را می‌شناختند اما پیش‌بینی خورشیدگرفتگی خیلی سخت تر است چون سایه قابل مشاهده آن روی زمین فقط چند ۱۰ کیلومتر است و نیازمند محاسبات با دقت بالا در مقیاس دقیقه قوس است. ظاهرا تالس در سال ۶۱۰ قبل از میلاد کسوف را پیش‌بینی کرد که گفته می‌شود با تکیه بر کسوف ماقبل آن و استفاده از چرخه ساروس(۱۸ سال و ۱۱ روز) بود. او توانست سال وقوع را پیش‌بینی کند اما نه ماه و روز وقوع آن را. اما پیش‌بینی آن از زمان بطلمیوس در قرن دوم پیش از میلاد دقیق تر شد.

گفته می‌شود که اولین کسوفی که در تاریخ بشر ثبت شده به تاریخ ۱۱ اکتبر سال ۲۱۳۴ قبل از میلاد توسط دو منجم چینی برمی‌گردد. البته آنها موفق به پیش‌بینی آن نشده بودند.

بابلی‌ها کسوف سوم مه ۱۳۷۵ قبل از میلاد را پیش‌بینی و ثبت کردند که اولین پیش‌بینی موفق این پدیده در تاریخ بود. تصور می‌شود که بابلی‌ها هم از چرخه ساروس آگاه بودند.

با گذشت یک چرخه ساروس پس از خورشیدگرفتگی، خورشیدن و ماه و زمین تقریبا به همان موقعیت در فضا برمی‌گردند که یک خط تقریبا راست است.

کسوف بعدی در آمریکا چه زمانی است؟

کسوف کامل بعدی در آمریکا هفت سال بعد در روز ۸ آوریل سال ۲۰۲۴ خواهد بود. کسوف بعدی کامل در زمین البته زودتر اتفاق می‌افتد. در سال ۲۰۱۹ می‌توان این پدیده را از بخش‌هایی در نیمکره جنوبی از شیلی و آرژانتین مشاهده کرد. و یک کسوف دیگر در سال ۲۰۲۰ روی خواهد داد.

به گزارش واشنگتن پست تخمین زده می‌شود که ۱۲ میلیون نفر در مسیر خورشیدگرفتگی ۲۱ اوت باشند و ۷ میلیون نفر هم برای دیدن آنها به این ناحیه خواهند رفت.

نظرات شما