گروهی بین‌المللی از محققان اعلام کردند جمعیت جهانی یوزپلنگ‌ها دچار کاهشی ناگهانی شده‌است و این حیوانات سریع را در آستانه انقراض قرار داده‌است.

محققان دریافته‌اند تنها ۷۱۰۰ یوزپلنگ دیگر در سرتاسر جهان باقی مانده‌است، درحالی که این جاندار از ۹۱ درصد از زیستگاه‌های طبیعی و همیشگی خود بیرون رانده شده‌است. بیشترین میزان کاهش جمعیت در آسیا رخ داده‌است،‌ به شکلی که تنها ۵۰ یوزپلنگ در ایران باقی مانده‌اند و مابقی جمعیت جهانی این جانداران در ۶ کشور آفریقایی پراکنده شده‌اند.

به گفته سارا دورانت از جامعه جانورشناسی لندن، این یافته‌ها نشان می‌دهند فضای زیادی که این جانداران برای زندگی به آن نیاز دارند،‌در کنار طیف پیچیده‌ای از تهدید‌هایی که در طبیعت متوجه گونه‌های جانوری است باعث شده تا یوزپلنگ‌ها نسبت به گذشته آسیب‌پذیرتر شوند و در صورتی که تلاشی برای محافظت از آنها صورت نگیرد، به زودی تمامی آنها نابود خواهند شد.

محققان امیدوارند نتایج این تحقیق بتواند اتحادیه بین‌المللی محافظت از طبیعت را وادار به بروزرسانی وضعیت محافظت از یوزپلنگ‌ها در جهان از آسیب‌پذیر به درحال انقراض سازد. به گفته محققان این پژوهش جدید اطلاعاتی دقیق را از وضعیت یوزپلنگ‌ها تا به امروز ارائه می‌کند. با توجه به طبیعت مخفیانه این گربه گریزپا، گردآوری اطلاعات درباره آنها کار بسیار دشواری است و همین باعث می‌شود که وضعیت حقیقی آنها نادیده گرفته شود.

علاوه بر این بیش از ۷۷ درصد از زیستگاه‌های باقی مانده یوزپلنگ‌ها در خارج از مناطق محافظت شده قرار دارند و همین موضوع محافظت از آنها در برابر شکارچیان را به کاری دشوار تبدیل کرده‌است.

براساس این تحقیق جمعیت یوزپلنگ‌های زیمبابوه طی ۱۶ سال از ۱۲۰۰ به ۱۷۰ رسیده‌است و این یعنی کاهشی ۸۵ درصدی که بخش بزرگی از این آسیب به واسطه انسان‌ها و شکار بیش از اندازه حیواناتی که غذای یوزپلنگ‌ها هستند رخ داده‌است. اگر حیوانی برای شکار کردن باقی نماند،‌یوزپلنگ‌ها به دام‌ها حمله می‌کنند و دامداران نیز به تلافی آنها را شکار کرده و به کشورهای حوزه خلیج‌فارس قاچاق می‌کنند.

محققان گردآوری این اطلاعات را از پارک‌های محافظت‌شده در سرتاسر جهان آغاز کردند و به تدریج وارد مناطق محافظت‌نشده شدند تا چگونگی تغییر وضعیت جمعیت یوزپلنگ‌ها در مرور زمان را بررسی کنند و مدلی رایانه‌ای را طراحی کنند که نشان می‌دهد جمعیت یوزپلنگ‌ها سالانه ۱۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

برچسب ها: برچسب‌ها:
نظرات شما