شرکت Waymo واقع در ایالت دیتروید، که زیرمجموعه‌ای از شرکت گوگل محصوب می‌شود، اواخر این ماه ناوگان مینی‌‌ون‌های خود را برای آزمایش به خیابان‌های کالیفرنیا و آریزونا می‌آورد.

این مینی‌‌ون‌ها که با همکاری شرکت Fiat Chrysler ساخته شده اند، ترکیبی از Chrysler Pacifica و بدنه‌ای مجهز به سنسورها و رادارهای متعلق به شرکت Waymo خواهند بود. شرکت Waymo و کرایسلر همکاری خود را در ماه می ۲۰۱۶ به صورت رسمی اعلام کرده‌اند.

John Krafrick مدیرعامل شرکت Waymo در حاشیه نمایشگاه خودروها روز یکشنبه در ایالت دیتروید در مصاحبه خود اعلام کرد که همه سنسورها، رادارها و نرم‌افزارهای به‌کار رفته در این خودرو کاملا ساخت شرکت هستند.

او در ادامه گفت که شرکت احساس می‌کرد اگر سیستمی مختص خودروهای اتوماتیک ساخته شود، عملکرد بهتری نسبت به استفاده از قطعات و تکنولوژی‌های مختلف خواهد داشت.

او افزود: “سیستم یکپارچه بدین معنی است که همه بخش‌های خودروی اتوماتیک یکپارچه و بدون نقص عمل می‌کنند.”

طبق گفته‌های Krafcik، شرکت Waymo در کاهش هزینه‌ها موفق بوده است. سنسور lidar روی سقف خودرو که از طریق لیزرها به سرنشینان نمایی سه بعدی از جهان را نشان می‌دهد، چند سال پیش قیمتی حدود ۷۵هزار دلار داشت. شرکت Waymo موفق شده این هزینه را تا ۹۰ درصد کاهش دهد و موفق شده در تولید سیستم lidar دوربرد و نزدیک برد به خودکفایی برسد. سیستم دوربرد Lidar قادر است کلاه راگبی را از مسافتی ۲ برابر طول زمین راگبی ببیند.

البته Krafcik توضیح دقیقی درباره نحوه کاهش هزینه‌ها نداد. اما اعلام همین اخبار می‌تواند موجب نگرانی شرکت‌های تولیدی مانند Velodyne تامین کننده سیستم Lidar مورد نیاز شرکت فورد و شرکت Delphi که سیستم‌های رانندگی خودکار تولید می‌کند، بشود.

Stephanie Brinley تحلیلگر خودروها در شرکت HIS Markit گفته که گوگل بازار تکنولوژی خودروهای خودکار را در اختیار نخواهد گرفت، بنابراین شرکت‌های تولیدی، سیستم‌های انحصاری خود را تولید کرده و گسترش خواهند داد. او در ادامه گفت: “اما بعضی از شرکت‌های تاره وارد در این صنعت نیز به زودی از عرصه رقابت خارج خواهند شد”.

شرکت Waymo به طور مکرر اعلام کرده که تمایلی به تولید خودرو ندارد اما سیستم خودروهای اتوماتیک را برای خودروسازان و شرکت‌های خدمات مسافربری تولید و تامین خواهد کرد. علاوه بر شرکت کرایسلر، شرکت خودروسازی هوندا نیز اخیرا اعلام کرده که در حال مذاکره  جهت استفاده از تکنولوژی شرکت Waymo  د رخودروهای هوندا است.

Krafcik گفت، Waymo که ۸ سال است در زمینه تجهیز خودروهای اتوماتیک فعالیت می‌کند، ظبق انتظارات تا ماه می امسال مسافتی حدود ۳ میلیون مایل تست رانندگی خودکار را انجام خواهد داد.

نظرات شما