ماکارونی، غذایی که در چین متولد و در ایتالیا مشهور شد

تاریخ می گوید چینی ها اولین ملت دنیا هستند که ماکارونی مصرف کردند و هنوز هم پرمصرف ترین غذایشان ماکارونی است. برای اولین بار در سال ۱۲۹۲، مارکوپولو در سفری که به آسیا داشت، ماکارونی را برداشت و با خود به اروپا برد. البته ایتالیایی ها ماکارونی را متعلق به خود و ساخت آن را به دوران روم باستان نسبت می دهند اما هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. اسناد تاریخی بیانگر این موضوع است که ایتالیایی ها توانستند در قرن پنجم هجری برای اولین بار اشکال متفاوت ماکارونی را که معروف ترینش به شکل لوله های باریک خام بود، تولید کنند…

در قرن ۱۲ با افزایش رشد جمعیت و کمبود مواد غذایی ماکارونی کم کم تبدیل به غذای اصلی مردم به ویژه در نپال شد. از آنجا که خمیر ماکارونی را کارگران با پا ورز می دادند، تولید آن کمی زمان بر بود. به همین دلیل فردنیاد دوم؛ پادشاه نپال از یک مهندس به نام سزار اسپاداسیتی خواست دستگاهی برای تولید راحت تر ماکارونی اختراع کند. در سال ۱۷۹۰ در شهر ونیز پائولا آدامی اولین کارخانه تولید ماکارونی را راه اندازی کرد. تا اواخر قرن ۱۸ ماکارونی به صورت خالی یا با پنیر مصرف می شد. برای اولین بار در اواخر قرن ۱۸ سس گوجه به ماکارونی اضافه شد. اسپانیایی ها اولین ملتی بودند که گوجه را به ماکارونی افزودند و پس از آنها این دستورالعمل در تمام اروپا و مدیترانه رایج شد.
انواع ماکارونی
ماکارونی در دنیا به اشکال گوناگونی تولید می شوند که از آن جمله می توان به نوع ورقه ای، روبانی، ورمیشل، لوله ای، گوش ماهی، پیچی و… اشاره کرد. ماکارونی به ۲ شکل خشک و تازه تولید می شود. ماکارونی خشک و تازه هر دو کمتر از ۱۲ درصد آب دارند ولی در تولید ماکارونی تازه تخم مرغ استفاده نشده است، در حالی که ماکارونی خشک تنها از آب و آرد تولید شده است. ماکارونی خشک طرفداران بیشتری در مقایسه با ماکارونی تازه دارد چون اقتصادی تر بوده، نگهداری آن راحت تر است، انرژی زاتر بوده و پخت آن ساده تر است و تنها کافی است آن را داخل آب جوش بیندازیم و بعد آن را سرو کنیم. مزه ماکارونی تازه بهتر است اما ارزش غذایی هر دو یکی است. علاوه بر اینها ماکارونی های رنگی نیز به بازار

آمده اند که رنگ قرمزشان به دلیل گوجه فرنگی یا لبو، رنگ سبزشان به کمک اسفناج و رنگ زردشان به کمک زرده تخم مرغ حاصل می شود. اخیرا ماکارونی های غنی شده با آرد سمولینا و فیبر هم وارد بازار شده است که بر تنوع آنها خواهد افزود.

دارایی های ماکارونی
یادتان باشد که ماکارونی دارای مقادیر قابل ملاحظه ای قند بوده و تاحدودی پروتئین دارد. در ضمن هر ۱۰۰ گرم پخته آن هم دارای ۱۱۰ کیلوکالری انرژی است. ماکارونی همچنین حاوی لیزین، اسید آمینه و مقدار کمی چربی است. در صورتی که با آرد گندم سبوس دار تهیه شود، گلیادین و گلوتینن هم دارد که پس از پخت به گلوتن تبدیل می شود.

توصیه به همه گروه های سنی
آیا می دانستید آردهایی که نشاسته دارند به اندازه چربی ها چاق نمی کنند؟ بنابراین خوردن ماکارونی به تنهایی اضافه وزن نمی آورد مگر آنکه با یک سس چرب تهیه شود. در غیر این صورت ماکارونی به بدن انرژی داده و جلوی گرسنگی را در طول روز می گیرد. از این رو، مصرف ماکارونی به ویژه به زنان باردار توصیه می شود چون انرژی لازم را به مادر و جنین می رساند و دیر هضم است. این خاصیت ماکارونی سبب شده این غذا برای ورزشکاران هم غذای خوبی باشد و در طول ورزش انرژی لازم را برای ورزشکار تامین کند.

ماکارونی در میان غذاهای غلاتی کمترین اندیس گلیسمیک را دارد و قند آن دیرهضم است و در صورتی که از آرد سبوس دار یا غنی شده تهیه شده باشد، فیبر بالای آن برای دستگاه گوارش بسیار مفید است. این غذا اگر همراه با سبزیجاتی مثل گوجه، قارچ، فلفل دلمه و اسفناج پخت شود، برای تمامی سنین از جمله کودکان، نوجوانان، افراد بالغ، سالمندان و ورزشکاران بسیار مناسب است. البته باید حین طبخ توجه داشته باشیم که از کره و سس های چرب در آن استفاده نکنیم. در ضمن این غذا برای افرادی که قادر به تحمل گلوتن نیستند، مناسب نیست اما برای مبتلایان به دیابت نوع یک و دو، غذای مناسبی است چون اندیس گلیسمیک پایینی دارد و قند خون را فورا به محض مصرف افزایش نمی دهد.

تقریبا می توان گفت مزه ماکارونی برای بیشتر کودکان دوست داشتنی است. نشاسته موجود در ماکارونی ترکیب جدیدی برای کودکان نیست چون تقریبا تمامی غلاتی که آنها مصرف می کنند نشاسته دارد. از ۷ تا ۸ ماهگی می توان به جای سیب زمینی یک قاشق آرد گندم به غذای کودکان اضافه کرد و کم کم به عنوان یک غذا ماکارونی را به همراه سبزیجات پخت، میکس کرد و به شکل پوره به آنها داد. وقتی کودکان دندان درآوردند می توان به مرور سایز ماکارونی را بزرگ کرد. کسانی که داروهای پایین آورنده قندخون مصرف می کنند همواره باید به دنبال راهکاری برای کند کردن سرعت هضم و جذب کربوهیدرات هایی باشند که به طور معمول در غذاهای آنها وجود دارد یا حداقل فرآیندی روی غذاها انجام ندهند که سرعت هضم و جذب قند را طولانی تر کنند.

ماکارونی در گوشه و کنار دنیا
از آلاسکا تا آسیا، تقریبا تمام مردم جهان عاشق ماکارونی هستند. در اروپای غربی که گندم بیشترین مصرف را دارد، ماکارونی از آرد گندم غنی شده تولید می شود. فرانسوی ها ماکارونی را بیشتر از ایتالیایی ها می پزند و آن را نرم تر می خورند. مردم آلزاس در هر کیلو آرد گندم ۷ تخم مرغ اضافه می کنند و با آن ماکارونی تولید می کنند. مردم کوه های آلپ، لهستان و روسیه ماکارونی را به شکل مکعب درست می کنند. با اینکه ماکارونی در هر کشوری شکلی دارد اما نحوه پخت تقریبا یکی است. در ظرفی آب جوش تهیه می شود و ماکارونی به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه داخل آن جوشانده می شود، بعد با نمک و فلفل مزه دار شده و آماده سرو است. در بسیاری از کشورها ماکارونی را نیم پز مصرف می کنند اما آسیایی ها آن را با گوشت قرمز یا مرغ یا سبزیجات مخلوط کرده، می گذارند کمی دم بکشد و بعد با قاشق و چنگال یا با دو چوب آن را می خورند. آلزاسی ها معروف اند به سلامت بودن و خوب غذا خوردن. مردم این کشور ماکارونی را با جگر تازه، قارچ و پنیر مصرف می کنند. گرچه این غذا کالری فراوانی دارد ولی بسیار لذیذ است، به ویژه آنکه به آن سس تازه گوجه و پیاز اضافه شود.

نظرات شما