کنت لین تامسون (به انگلیسی: Kenneth Lane Thompson) (زاده ۴ فوریه ۱۹۴۳) که در محفل هکرها معمولاً با نام ken شناخته می‌شود، یکی از پیشگامان علوم رایانه است. تامسون سیستم‌عامل اصلی یونیکس را طراحی و پیاده‌سازی کرده است.

کنت لین تامسون (به انگلیسی: Kenneth Lane Thompson) (زاده ۴ فوریه ۱۹۴۳) که در محفل هکرها معمولاً با نام ken شناخته می‌شود، یکی از پیشگامان علوم رایانه است. تامسون سیستم‌عامل اصلی یونیکس را طراحی و پیاده‌سازی کرده است. او همچنین مخترع زبان برنامه‌نویسی بی است، زبانی که جد زبان سی به حساب می‌آید. او همینطور یکی از خالقین و توسعه‌دهندگان اولیه سیستم‌عامل پلان ۹ از آزمایشگاه‌های بل بود. تامسون از سال ۲۰۰۶ در شرکت گوگل کار می‌کند، جایی که او در اختراع زبان برنامه‌نویسی گو همکاری کرد. دیگر همکاری‌های قابل توجه او شامل کار بر روی عبارات باقاعده و همینطور ویرایشگرهای متن اولیه ed و QED، تعریف رمزینه یوتی‌اف-۸، کار بر روی شطرنج کامپیوتری و ماشین شطرنج بل است.

 

زندگی‌نامه

تامسون در نیواورلئان بدنیا آمد. او در سال ۱۹۶۵ مدرک کارشناسی و در ۱۹۶۶ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی رایانه از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی دریافت کرد. در دهه ۱۹۶۰، تامسون و ریچی بر روی سیستم‌عامل مولتیکس کار کردند. در هنگام نوشتن مولتیکس، تامسون زبان برنامه‌نویسی بون را ایجاد کرد. وقتی که آزمایشگاه‌های بل از پروژه مولتیکس صرف نظر کرد، آن دو پروژه مولتیکس را رها کردند اما آنها از تجربیاتی که در پروژه مولتیکس بدست آورده بودند استفاده کرده و در سال ۱۹۶۹ تامسون و ریچی سیستم‌عامل یونیکس را خلق کردند. در آن هنگام، تامسون به این نتیجه رسیده بود که یونیکس یک زبان برنامه‌نویسی سیستمی احتیاج دارد و اینگونه بود که زبان برنامه‌نویسی بی خلق شد. کمی بعد ریچی از این زبان الهام گرفته و زبان برنامه‌نویسی سی را ایجاد کرد، زبانی که بعدها به مهمترین زبان برنامه‌نویسی دنیا تبدیل شد و برنامه‌نویسان بسیاری آن را پذیرفتند.

تامسون نسخه‌ای از ویرایشگر متن QED را برای سیستم‌عامل CTSS توسعه داد که می‌توانست به کمک عبارات باقاعده در متن به جستجو بپردازد. QED و دیگر ویرایشگر تامسون که ed نام داشت (ویرایشگر استاندارد در یونیکس)، کمک زیادی به محبوب شدن عبارات باقاعده کردند که قبل از آن عبارات باقاعده بیشتر ابزاری (یا اسباب بازی) برای منطق دانان به حساب می‌آمد. عبارات باقاعده در ابزارهای پردازش متن یونیکس مانند grep و زبان برنامه‌نویسی پرل به شدن فراگیر شدند.

در سال ۱۹۹۲، تامسون به همراه راب پایک یوتی‌اف-۸ را توسعه دادند. (یک روش برای رمزگذاری کاراکترهای بین‌الملی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد) او همچنین به همراه ژوسف کاندان سخت‌افزار و نرم‌افزار ماشین بل را ساخت. ماشین بل یک کامپیوتر شطرتجباز بود.

در سال ۲۰۰۰ تامسون از آزمایشگاه‌های بل بازنشسته شد. او تا سال ۲۰۰۶ در شرکت Entrisphere کار می‌کرد و اکنون هم در شرکت گوگل کار می‌کند. از کارهای اخیر او می‌توان به همکاری در ساخت زبان برنامه نویسی گو اشاره کرد.

 

در سال ۱۹۸۳، تامسون و ریچی به طور مشترک جایزه تورینگ را دریافت کردند. این جایزه برای «توسعه نظریه عمومی سیستم‌عامل‌ها و به ویژه برای پیاده‌سازی سیستم‌عامل یونیکس» به آن دو اهدا شد.

برچسب ها: برچسب‌ها:,
نظرات شما