رنگ سیاه باید بتواند تمام نورهای محیط اطراف خودش را جذب و به هیچ نوری اجازه انعکاس دوباره ندهد. رنگ‌های سیاهی که تا به امروز ساخته شده‌اند، درصدی بازتاب نور داشتند ولی اکنون یک رنگ سیاه با قابلیت جذب ۹۹.۹۸ درصد نورها ساخته شده است.

حققان ماده‌ای ساخته‌اند که ۹۹.۹۸ درصد از نور ماورای بنفش، مادون قرمز و مرئی را جذب خود می‌کند و این یعنی سیاه‌ترین ماده دنیا، جالب اینکه این ماده در قالب اسپری ارایه شده است. به نقل از لایو ساینس، در نگاه اول اینگونه به نظر می‌رسد که با یک کرمچاله کارتونی دو بعدی روبرو هستیم اما واقعیت این است که Vantablack یک دستاورد مهم علمی محسوب می‌شود که از دید دانشمندان سیاه‌ترین ماده حال حاضر در دنیا است.

ساخت این ماده نخستین بار در سال ۲۰۱۴ کلید زده شد و با توجه به اینکه ۹۹.۹۶ درصد از نور ماورای بنفش، نور مرئی و مادون قرمز را جذب خود می‌کند به عنوان سیاه‌ترین ماده ساخته شده در دنیا محسوب می‌شود.

در واقع، این ماده یک رنگ یا رنگدانه نیست بلکه پوشش ویژه‌ای است که با هدف به حداقل رساندن میزان انعکاس نور ساخته شده است. این ادعایی است که از سوی Surrey NanoSystems به عنوان شرکت سازنده این ماده مطرح شده و به نظر می ‌رسد فاصله چندانی با واقعیت نداشته باشد.

از زمانی که پروژه ساخت این ماده آغاز شده، محققان تلاش کرده‌اند که بر سیاهی آن بیفزایند و حالا آنها نسخه به روزشده‌تری از آن را تولید کرده‌اند که هیچ دستگاه طیف‌سنجی در جهان قادر به اندازه‌گیری شدت سیاهی آن نیست.

به تازگی نیز کلاس پیشرفته‌تری از این ماده موسوم به Vantablack S-VIS در قالب اسپری ارایه شده که ۹۹.۸ درصد از نور ماورای بنفش، مادون قرمز و مرئی را جذب خود می‌کند.

nano-black-comparisons

نظرات شما