لاکروس یک ورزش تیمی با سطح برخورد بالاست که با استفاده از یک توپ لاستیکی کوچک و سفت و همچنین راکتهایی که دارای سرهای توری هستند به اصطلاح به آنها لاکروس یا کراس گفته می شود،این بازی انجام می شود.

لاکروس یک ورزش تیمی با سطح برخورد بالاست که با استفاده از یک توپ لاستیکی کوچک و سفت و همچنین راکتهایی که دارای سرهای توری هستند به اصطلاح به آنها لاکروس یا کراس گفته می شود،این بازی انجام می شود.هدف از انجام این بازی، استفاده تهاجمی از کراس برای کشیدن، گرفتن و بردن و پاس دادن توپ به منظور کسب امتیاز می باشد که برای بدست آوردن امتیاز می بایست توپ را به داخل دروازه تیم حریف پرتاب کنند. از نظر دفاعی، هدف بازی مسدود کردن راه بازیکنان حریف برای کسب امتیاز و گرفتن مالکیت توپ از آنان با استفاده از برخوردهای بدنی و چوب بازی است. دو نوع اصلی برای این بازی وجود دارد: لاکروس در زمینهای باز و لاکروس در محوطه داخل سالن. تفاوت این دو نوع بازی در تعداد بازیکنان است بعنی لاکروس در زمینهای باز، با تعداد ۱۰ نفر بازیکن در محوطه ای به اندازه زمین فوتبال انجام می شود، در حالیکه لاکروس با شش بازیکن در زمینی هاکی روی یخ باز می شود.

تاریخچه :
بازی لاکروس متعلق به قبایل بومی آمریکایی در ناحیه شمال شرقی آمریکای شمالی می باشد. بعضی از نامهای سنتی آن عبارتند از :
دهانتیشیگوا (مردانی که به یک توپ گرد ضربه می زنند)، دانا واوسدی (جنگ کوچک)، تواراتن (اصطلاح ماهاکی برای برادر کوچک جنگ)، باگاآدو (برخورد باسن ها)
ماموران فرانسوی نام این بازی را لاکروس نهادند. اما کلمه کراس در ربان فرانوسوی آن دوره، یک اصطلاح کلی بوده که برای همه انواع بازی استفاده می شد. نام لاکروس تداعی کننده این معناست و شاید شکل کوتاه شده ای از عبارت «لجو دلا کراس» باشد. (بازی چوب قلابدار)
در جامعه بومی امریکا، لاکروس برای اهداف مختلفی بازی می شود. این بازی برای حل منازعات، تمرین سربازان جوان و بعنوان یک تشریفات مذهبی مورد استفاده قرار گرفت. بازی با یک ضربه بلند در حدود یک مایل شروع می شود و گاهی روزها به طول می انجاید. توپهای اولیه از پوست گوزن، سفال، سنگ و گاهی اوقات از چوب ساخته می شوند. لاکروس نقش بسیار مهمی را در زندگی اجتماعی و مذهبی قبایل قاره آمریکا در طول سالهای متمادی ایفا کرده است.
در سال ۱۹۸۷ یک لیگ حرفه ای برای لاکروس سالنی به نام لیگ لاکروس سالنی حرفه ای عقاب شروع به کار کرد. سرانجام این لیگ نام خود را لیگ ملی لاکروس تغییر داد و باشگاههای لاکروس را در ۱۲ شهر ایلات متحده و کانادا تحت پوشش خود قرار داد. در تابستان سال ۲۰۰۱ یک لیگ لاکروس در زمینهای باز بطور حرفه ای با نام لیگ برتر لاکروس (mll) شروع به کار کرد. در ابتدا این لیگ دارای شش تیم بود و بعد از اندازه ده باشگاه لاکروس که در قلب مناطق شهری ایلات متحده قرار داشتند، دامنه کاری را وسعت داد. در جولای سال ۲۰۰۷، mll رکورد بیشترین تعداد تماشاچی را از آن خود کرد در حدود ۲۰۰۰۰ طرفدار این ورزش در یک بازی در زمین اینوسکو شهر دنور ایلت کلورادو شرکت داشتند.

زمین بازی و تجهیزات:
زمین بازی ۱۰۰ متر طول و ۵۴ متر عرض دارد. دروازه ها به اندازه ۸/۱ متر در ۸/۱ متر می باشد که شبیه به اندازه دروازه ها که روی یخ می باش. دروازه ها در یک دوره محدوده دایره ای به قطر ۵/۵ متر قرار می گیرند. در پشت این محدوده، منطقه ای به شکل × طراحی می شود. مهاجمان تیم در روی منطقه × قرار می گیرند.
هر کدام از بازیکنان می توانند یک نوع چوب بازی به اندازه در حدود ۶/۱۰۱ سانتیمتر تا ۶۸/۱۰۶ سانتیمتر یا ۰۸/۱۳۲ سانتیمتر تا ۸۸/۱۸۲ سانتیمتر را مورد استفاده قراردهند. دروازه بان می تواند از یک چوب ۶/۱۰۱ سانتیمتر تا ۸۸/۱۸۲ سانتیمتری استفاده نماید. سرچوبها در هر دو نوع چوب بلند و کوتاه باید در حدود ۵/۱۶ سانتیمتر یا بیشتر در پهن ترین قسمت و در حدود ۵/۶ سانتیمتر یا بیشتر در باریکترین قسمت باشد. چوبهای بسیار پیشرفته دارای یک شفت فلزی که معمولاً از جنس آلومینیوم، تیتانیوم یا فلزات مرکب است، می باشد و سر آنها از پلاستیک سخت ساخته می شود. شفتهای فلزی باید در انتهای خود دارای یک دسته نرم لاستیکی باشند. بازیکنان باید کلاه ایمنی و دستکش و همچنین محافظ شانه و آرنج و گاهی اوقات محافظ قفسه سینه بپوشند.

نظرات شما