از افراط در مصرف شکر و گوشت تا عادت به آدامس و فست فود

حتما شما هم این باور قدیمی ها را شنیده اید که می گویند «پنیر خالی نخور؛ خنگ می شی!» اما آیا واقعا خوردن پنیر سرشار از کلسیم، بدون نان و گردو یا هر چیز دیگری باعث خنگ شدن ما می شود؟ واقعیت این است که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) لیست برخی از خوراکی هایی که مصرف مداوم آنها باعث کند شدن ذهن می شود را معرفی کرده است اما اسمی از پنیر در این لیست نسبتا کوتاه به چشم نمی خورد…
اینکه قیمت بالای پنیر یا کمیاب بودن آن در گذشته باعث چنین سفارشی از سوی پدربزرگ و مادربزرگ های ما می شده یا حکمتی پشت این باور قدیمی قرار داشته یا نه، خدا می داند. به هر حال اگر دوست دارید با لیست خوراکی های دشمن ذهنتان بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.
۱. شکر
در اینکه شیرینی شکر باعث محبوبیت آن در میان بسیاری از مردم جهان شده است، شکی نیست اما نتایج تحقیقات اخیری که روی موش های آزمایشگاهی انجام شده، نشان می دهد که وقتی به موش های آزمایشگاهی برای مدت زمان مشخصی شکر حل شده در آب را خوراندند، این موش ها در پیدا کردن مسیرهای صحیحی که در گذشته آنها را طی می کردند، دچار مشکل و فراموشی شدند. این امر به محققان ثابت کرد که مصرف بالای شکر در موش های آزمایشگاهی می تواند باعث پایین آمدن قدرت یادگیری و از دست رفتن حافظه به خاطر سپردن وقایع در آنها شود. جالب است بدانید وقتی گروهی دیگر از موش ها با شکر محلول ترکیب شده با اسیدهای چرب امگا۳ تغذیه شدند نه تنها حافظه شان کند نشد بلکه قدرت یادگیری شان بالاتر هم رفت. این مساله نشان دهنده تاثیر مثبت مصرف امگا۳ بر مغز بود.
با این همه، این حرف ها به هیچ وجه به معنای تأییدی بر حذف مطلق کربوهیدرات ها از رژیم غذایی نیست چون پژوهشگران دانشگاه تافت بر اساس مطالعه ای که روی ۱۹ زن ۲۲ تا ۵۵ ساله انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که ارتباط معناداری بین کمبود دریافت کربوهیدرات ها و کاهش قدرت حافظه وجود دارد. دلیل این مساله هم نقش اساسی کربوهیدرات ها به عنوان سوخت مورد نیاز مغز است. بنابراین بهتر است به جای حذف این گروه از مواد غذایی، انواع سالم تری از آنها (کربوهیدرات های پیچیده) مانند نان ها، ماکارونی های سبوس دار و برنج قهوه ای را در رژیم روزانه تان داشته باشید.
۲. گوشت قرمز و کره
بر اساس نتایج تازه ترین پژوهش هایی که پژوهشگران دانشگاه هاروارد انجام داده اند رژیم های غذایی سرشار از چربی های اشباع شده، می توانند بر عملکرد مغز تاثیر منفی بگذارند. این محققان به مدت ۴ سال مطالعه های خود در این زمینه را روی ۶ هزار زن آمریکایی متمرکز کردند و در نهایت متوجه شدند زنانی که گوشت قرمز و کره بیشتری را در برنامه غذایی خود گنجانده اند به مراتب از حواس پرتی و ضعف حافظه بیشتری نسبت به سایرین رنج می برند. در مقابل آن گروه از زنانی که رژیم غذایی خود را بر پایه چربی های چندزنجیره ای غیراشباع (مانند روغن زیتون) چیده بودند، حافظه و قدرت یادگیری بسیار بالایی داشتند. این پژوهشگران به تمامی افراد توصیه کردند که مصرف روغن های گیاهی، سبزی ها و میوه های تازه، ماست، شیر و پنیر را تا حد امکان جایگزین گوشت قرمز و کره کنند.
۳. آدامس
تعجب نکنید. آدامس هم جزو خوراکی هایی است که مصرف بالای آن می تواند باعث کندی ذهن ما شود. دانشمندان انگلیسی معتقدند که بسیاری از افراد عادت دارند هنگام درس خواندن یا حتی نگاه کردن به سی دی های آموزشی آدامس بجوند. این جویدن آدامس باعث می شود که تمرکز کامل مغز از روی یادگیری برداشته و مقداری از توجه به سمت جویدن آدامس کشیده شود. به همین خاطر آنها می گویند جویدن آدامس در طول یادگیری با روش های مختلف می تواند تاثیر منفی و مخربی بر حافظه کوتاه مدت افراد داشته باشد. در عوض، داشتن خواب و نوشیدن آب کافی در طول روز در کنار انجام دادن ورزش های مغزی (مانند حل کردن جدول) می تواند تاثیر مثبتی در بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه کوتاه مدت و بلندمدت افراد داشته باشد.
۴. فست فود
آیا می دانید مصرف هله هوله های مضری مانند چیپس، پفک و حتی پیتزا می تواند تاثیر منفی بر ذهن کودکان داشته باشد؟ مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ روی حدود ۴ هزار کودک انگلیسی صورت گرفت، نشان داد آن گروه از کودکانی که به خوردن انواع فست فودها و خوراکی های چرب عادت دارند از نظر بهره هوشی (IQ) ۵ سال عقب تر از کودکانی هستند که رژیم غذایی سالمی داشتند. بر اساس اعلام مجله تایم، ثابت شده که مصرف بالای غذاهای چرب و فرآوری شده می تواند بر سلامت و قدرت کلامی کودکان هم تاثیر منفی بگذارد و آنها را با مشکلاتی مانند دیر حرف زدن یا لکنت زبان مواجه کند. به همین دلیل محققان به تمام والدین توصیه می کنند گوشت های تازه را به جای انواع ناگت ها و همبرگرها در برنامه غذایی کودکانشان بگنجانند و به جای چیپس، پفک و شیرینی آنها را به خوردن میوه ها و سبزی های تازه در کنار انواع مواد لبنی تشویق کنند تا بهره هوشی آنها و جامعه روزبه روز بالاتر رود.
نظرات شما