نزدیک به دو روز پیش بود که رییس جمهوری روسیه در سخنرانی خود اعلام کرد قدرت هوش مصنوعی به اندازه‌ای است که می‌تواند رهبری جهان را بر دست گیرد. در همین ارتباط روز گذشته ایلان ماسک مدیرعامل تسلا در توییت‌های جداگانه‌ای اعلام کرد هوش مصنوعی جنگ جهانی سوم را آغاز خواهد کرد.

به نظر می‌رسد هر چه به سمت آینده به پیش می‌رویم خطر هوش مصنوعی را که در سری فیلم‌های نابودگر شاهد آن بودیم بهتر احساس خواهیم کرد. این‌گونه به نظر می‌رسد که اسکای‌نت ترمیناتور در آینده به واقعیت تبدیل خواهد شد و زمینه را برای آغاز جنگی عالم‌گیر رقم خواهد زد. بسیاری این سوال را مطرح می‌کنند که چه عاملی باعث زبانه کشیدن شعله‌های جنگ جهانی سوم خواهد بود؟ به نظر می‌رسد جواب این پرسش را آقای ایلان ماسک می‌داند. آقای ماسک روز گذشته در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که رقابت بر سر دست‌یابی به پیشرفته‌ترین الگوریتم‌ها اکنون از حوزه سازمانی و شرکتی خارج شده و تبدیل به رویکردی کشوری شده است.

۲۷_۱۵

به‌طوری که اکنون این کشورهای جهان هستند که بر دست آوردن قدرتمندترین الگوریتم‌های هوش مصنوعی با یکدیگر در رقابت هستند. همین موضوع باعث می‌شود ما به سمت جنگ جهانی سوم حرکت کنیم. ما در مقطعی قرار داریم که دیگر نمی‌توانیم اعلام داریم ایالات متحده تنها کشوری است که در زمینه هوش مصنوعی قدرت مطلق است. کشورهایی همچون ژاپن، روسیه، آلمان و چین در این زمینه حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. به ویژه چین که سرمایه‌گذاری‌های بسیار کلانی را در دو حوزه کوانتوم و هوش مصنوعی انجام داده است. آقای ماسک بر این باور است که ظرف مدت کوتاهی هوش مصنوعی به فاکتور شناخت دست پیدا خواهد کرد و در نهایت به دولتمردان اعلام خواهد کرد تنها راه پیروزی حمله نظامی خواهد بود. در نتیجه این سیاستمداران نخواهند بود که جنگ بعدی را آغاز خواهند کرد بلکه هوش مصنوعی خواهد بود که تصمیم می‌گیرد حمله نظامی بهترین راهکار برای موفقیت است.

نظرات شما