بازی ای که امروزه با عنوان سایکل پولو معرفی می شود، شبیه به بازی سنتی چوگان است که در آن از دوچرخه به جای اسب استفاده می شود. این ورزش در سال ۱۸۹۱ بطور رسمی توسط ریچارد جی مکردی در ایرلند ابداع گردید. از سال ۲۰۰۷ این بازی طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است و تیمهای بسیاری در سراسر جهان در حال شکل گیری هستند. امروزه سایکل پولو در کشورهایی همچون ایالات متحده، فرانسه، هندوستان، ایرلند، آلمان، انگلستان، مجارستان، استرالیا و کانادا بازی می شود.

ماهیت بازی:
در سال ۲۰۰۸ دو شکل متداول از این بازی وجود دارد :
۱- بازی روی زمینهای سخت که بر روی آسفالت یا بتن انجام می شود.
۲- بازی روی زمین چمن
بازی روی زمینهای سخت در حدود هشت سال پیش در سیاتل آغاز شد. یکی از شهروندان سیاتل، مرد محترمی به ام بیل دوزر اخیراً مقاله ای در مورد بررس این بازی در زمینهای سخت نوشته است. در این مقاله او به بررسی این نکته پرداخته که انواع بسیار مختلفی از این بازی وجود دارد که از شهر به شهر دیگر در خصوص قوانین، زمین بازی، نوع دوچرخه ه، چارچوب زمانی و … با یکدیگر تفاوت دارند. بازی در روی زمینهای چمن که قدیمی ترین شکل این ورزش است، بر روی یک زمین چمن مستطیل شکل انجام می شود که ابعاد آن بطور رسمی در حدود ۱۵۰ در ۱۰۰ متر می باشد اما برای بازیهای غیر رسمی با هر ابعادی امکانپذیر است. علاوه براین ابعاد رسمی این زمین می تواند در طول بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ متر و عرض بین ۸۰ تا ۱۰۰ متر متغیر باشد. اما قوانین فرانسوی این بازی، زمین به ابعاد ۸۰ در ۱۰۰ متر را هم بطور رسمی مجاز می شمارند. قطر توپ بازی در حدود ۵/۳۰ تا ۵/۳۶ سانتیمتر متغیر است و طول چوگان مورد استفاده در بازی در حدود یک متر می باشد.
در هر تیم ۶ نفر وجود دارد (در فرانسه ۷ نفر) که ۴ نفر آنها (در فرانسه ۵ نفر آنها) در یک زمان با هم در میدان بازی هستند) دو نفر دیگر به عنوان افراد ذخیره هستند. بازیهای بین المللی در حدود ۳۰ دقیقه بطول می انجامد که متشکل از دوره های ۵/۷ دقیقه ای با نام «چوکار» می باشد. زمان اضافه بازی برای تعیین برنده بازی در حالتیکه نتیجه بازی مساوی شده است، به بازی اختصاص داده می شود. معمولاً در وقت اضافه اندازه دروازه ها تعویض می شوند.
اگر خطای عمومی در نزدیکی دروازه صورت بگیرد، تیمی که بر روی او خطا صورت گیرد تیمی که بر روی آن خطا صورت گرفته است، صاحب یک گل می شود. در هنگام وقوع خطاهای عمدی و یا خطاهای خطرناک، داور بازی می تواند به فرد خاطی با اجازه داور بازیکن اخراجی را با یکی از بازیکنهای ذخیره تعویض کرد.
تاریخچه:
این بازی در سال ۱۸۹۱ توسط یک ایرلندی به نام ریچارد جی مکردی ابداع گردید. در همان سال اولیه مسابقه سایکل پولو بین تیمهای اسکالپ و اون هاست سی سی برگزار شد. در پایان قرن نوزدهم، بازی وارد انگلستان، ایلات متحده و فرانسه گردید. اولین مسابقه بین المللی در سال ۱۹۰۱ بین تیمهای ایرلند و انگلستان برگزار شد. در مسابقات المپیک سال ۱۹۰۸ لندن، اولین بار در این بازی انجام شد در ان تیم ایرلند در مقابل تیم آلمان فاتح میدان شد و مدال طلا رااز آن خود کرد. در طی دهه ۱۹۳۰ بازی در انگلستان به اوج مجبوبیت خود رسید که در ان لیگهای منطقه ای برگزار می شد. در طول این مدت، در فرانسه نیز لین ورزش با تاسیس لیگ سایکل پلو به اوج خود رسید. آرام آرام بازیهای بین المللی بین فرانسه و انگلستان برگزار شد. ده ۱۹۸۰، دهه اوجگیری دو قدرت برتر در سایکل پولو یعنی هندوستان و ایالات متحده بود. انجمن رسمی سایکل پولو در سال ۱۹۹۶ در ایالات متحده برگزار شد. در سال ۱۹۹۹ رقابتهای بعدی در ونکوور کانادا برگزار شد که در آن رقابتها، هندوستان فاتح میدان بود.
در رقابتهای ۲۰۰۴، ایالات متحده فاتح میدان بود که در این رقابتها، تیمهای هندوستان، کانادا، فرانسه و پاکستان حضور داشتند. امروزه بازیهای سازماندهی شده ای در آرژانتین، استرالیا، کانادا، ، فرانسه، آلمان، انگلستان، هندوستان، ایرلند، مالزی، نیوزیلند، پاکستان، آفریقای جنوبی، سریلانکا، سوئیس و ایلات متحده انجام می شود.
در سال ۲۰۰۱، سایکل پولو توسط اتحادیه بین المللی دوچرخه سواران مجدداً سازماندهی شد. نوع جدیدی از سایکل پولو که سایکل پولو در محدوده شهری نامیده می شود در سال ۲۰۰۷ مودر توجه رسانه های ایالت متحده و کانادا قرار گرفت. ای بازی کمتر حالت رسمی به خود گرفته است و دارای قوانینی است که برای محیط های شهری تطبیق شده است.

سایکل-پولو-۲ ۷۶۸۴۸۷_۶۴۱

نظرات شما