سه‌چرخه Electra Meccanica؛ خودروی تک نفره تمام الکتریکی؛ سرانجام در ونکوور کانادا رونمایی شد. این رونمایی در رویداد آخرهفته ابرخودروهای لوکس در VanDusen Botanical Garden صورت گرفت.

خودروی سه‌چرخه با تنها یک صندلی و وزن کمتر از نیم تن (۴۴۹ کیلوگرم) به‌کمک باتری ۱۶.۱kWh قادر است با هر بار شارژ؛ ۱۶۱ کیلومتر را طی کند. اگر از برق ۲۲۰ ولت استفاده شود؛ باتری آن در عرض ۳ ساعت شارژ می‌شود و اگر از برق ۱۱۰ ولت استفاده شود در عرض ۶ ساعت. عمل شارژ با استفاده از کانکتور یونیورسال J1772 انجام می‌شود.

شتاب این اتومبیل بسیار تند و تیز است اما نه به‌شکلی که موجب ترس و واهمه شود. این خودرو مسافت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر را در ۸ ثانیه طی می‌کند و حداکثر سرعت آن به ۱۲۸ کیلومتر در ساعت می‌رسد. اتومیبل Solo دارای یک چرخ در قسمت عقب است و ترمزهای آن روی هر سه چرخ اعمال می‌شود.

«جری کرول» مدیرعامل «الکترا مکانیکا» می‌گوید: “تمام تیم سازنده این خودرو از این‌که Solo در رویداد Luxury and Supercar رونمایی می‌شود؛ خوشحال و هیجان‌زده هستند. خیلی از مردم نظرات جالبی درباره این‌که Solo چه شکلی خواهد شد؛ داشتند. اما مطمئنا آن‌ها تحت‌تأثیر طراحی هوشمندانه و توجه بیش از اندازه به جزئیات قرار خواهند گرفت. این اتومبیل بسیار فراتر از انتظارات ما پیش رفته است.”

طول اتومبیل ۳ متری Solo حدود ۳۵.۵ سانتی‌متر از مدل Smart ForTwo بیشتر اما ۴۸.۳ سانتی‌متر از فیات ۵۰۰ کمتر است. این خودرو روی چرخ‌های ۳۸ سانتی‌متری آلیاژ آلومینیوم در جلو و عقب کار می‌کند؛ در حالی‌که برای ترمزها روی همه چرخ‌ها اعمال می‌شوند و علاوه بر آن؛ یک ترمز مخصوص پارک‌ الکتریکی دارد. چراغ‌های جلوی Solo از بای-هالوژن است؛ آینه بغل‌های مخصوص و برف پاک‌کن‌های دو سرعته نیز از دیگر مشحصات این اتومبیل سه‌چرخ است.

اتومبیل Solo در رنگ‌های نقره‌ای تیتانیوم؛ قرمز الکتریکی؛ سیاه کلاغی و سفید قطبی تولید می‌شود.

سیستم تهویه Solo از تجهیزات استاندارد شناخته شده نیست؛ در کانادا ساخته شده و تنها گزینه در دسترس بوده است. از جمله ویژگی‌هایی که در این اتومبیل دیده می‌شود امکان ورود بدون نیاز به کلید؛ دوربین بکاپ برای دیدن منظره پشت؛ استریوی AM/FM با بلوتوث/سی‌دی/USB؛ یک LCD و یک صندلی پارچه‌ای قابل تنظیم است. کاپوت جلوی Solo تقریبا ۰.۲۸ متر مکعب را اشغال کرده است؛ یعنی کمی بیشتر از فیات ۵۰۰. در پشت صندلی هم یک فضای خالی درنظر گرفته شده که به‌گفته شرکت سازنده مشابه یک سبد بزرگ مواد غذایی است.

«هنری رایزنر» مدیر اجرایی «الکترا مکانیکا» درباره Solo می‌گوید: این اتومبیل رضایت عاشقان رانندگی؛ مسافرانی که دائما در حال رفت و آمد هستند و افرادی که به محیط زیست اهمیت می‌دهند؛ را برآورده می‌کند. ما ایمان داریم که روزی می‌رسد که Solo تبدیل به انتخاب اول انبوهی از مردم خواهد شد. این اتومبیل اصلا آلوده‌کننده نیست؛ از نظر اقتصادی بسیار مقرون به‌صرفه است و کسانی‌که از آن استفاده می‌کنند اوقات خوشی را سپری می‌کنند.”

البته این اتومبیل با مدل‌های استانداردی که در خیابان‌ها می‌بینیم متفاوت است؛ برای همین ممکن است هر شهر یا کشوری دسته‌بندی متفاوتی را برای آن درنظر بگیرد؛ برخی ممکن است آن‌را در دسته اتومبیل جا دهند و برخی در دسته موتورسیکلت. قاعدتا نوع دسته‌بندی روی هزینه‌های مالی و مالیاتی آن تأثیرگذار خواهد بود.

قیمت Solo در آمریکا ۱۵ هزار و ۵۰۰ دلار (حدود ۵۵ میلیون تومان) است  و ضمانت دو ساله دارد. باتری آن‌هم ۸ سال ضمانت دارد. پیش‌سفارش این خودرو شروع شده است و طبق برنامه سال ۲۰۱۷ عرضه آن آغاز می‌شود اما زمان دقیقی برای آن اعلام نشده است.

۱۴۷۳۴۹۷۲۹۷_۰

نظرات شما