معاون پژوهشی وزارت آموزش وپرورش با اشاره به تدوین آموزش های در آستانه ازدواج در کتاب های درسی پایه یازدهم و دوازدهم گفت: سال آینده در پایه دهم شاخه نظری به مجموعه علوم پایه و علوم انسانی تقسیم می شود. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان امروز در نشست […]

معاون پژوهشی وزارت آموزش وپرورش با اشاره به تدوین آموزش های در آستانه ازدواج در کتاب های درسی پایه یازدهم و دوازدهم گفت: سال آینده در پایه دهم شاخه نظری به مجموعه علوم پایه و علوم انسانی تقسیم می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: اخیراً در یکی از بخش های خبری صدا و سیما اعلام شده بود که برخی مدارس با کمبود کتاب های درسی مواجه شده اند و کتاب ها به خوبی توزیع نشده است.

وی افزود: باید توجه داشت که در آموزش و پرورش مشت نمونه خروار نیست. 100 هزار مدرسه در سراسر کشور داریم و برای آنکه حکم بدهیم که کاستی یا اتفاقی در مدارس رخ داده است باید از 10 هزار مدرسه بازدید کرده باشیم تا بتوانیم آن را تعمیم دهیم.

** خبری مبنی بر اعلام مدارس درخصوص کمبود کتاب های درسی دریافت نکرده ایم

معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش گفت: تمام مدارس کتاب های درسی را دریافت کرده اند و علاوه برآن در انبارهای ادارات آموزش و پرورش نیز کتاب ها موجود است همچنین امسال در شهر تهران شاهد ثبت نام اینترنتی کتابهای درسی دوره ابتدایی بودیم.

محمدیان ادامه داد: تا به امروز خبری دریافت نکرده ایم مبنی بر اینکه مدرسه ای اعلام کند کتاب درسی دریافت نکرده است. امسال در بحث تولید کتاب های درسی 5 تا 10 درصد اضافه تولید داشتیم یعنی 130 میلیون جلد کتاب درسی تولید شده است که 10 میلیون آن اضافه تولید است.

وی با اشاره به اینکه شهر تهران امسال برای نخستین بار فروش اینترنتی کتاب های درسی دوره ابتدایی را تجربه کرد، افزود: از آنجایی که برای این کار وارد کردن کد ملی نیاز بود و برخی از دانش آموزان اتباع دارای کد ملی نبودند، امکان ثبت نام اینترنتی برای آنها وجود نداشت بنابراین برای تهیه کتاب های درسی باید به مدراس مراجعه میکردند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: برنامه درسی ملی اولین سند از زیرنظام های سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بود که آن را اجرا کردیم البته میپذیریم که کاستی هایی نیز وجود دارد ولی موفق شدیم با تدابیر خاص کتابهای درسی پایه اول تا ششم ابتدایی را مطابق با برنامه درسی ملی تولید کنیم و در دوره متوسطه اول نیز در پایه های هفتم تا نهم این اتفاق افتاد.

** عدم حضور دانش آموزان پایه های اول تا نهم در مدارس جرم است

حجت الاسلام محمدیان عنوان کرد: در تعاریف ما 9 سال نخست تحصیل دوره اجباری و عمومی است یعنی دانشآموزان لازم التعلیم در این پایه ها باید در مدارس حضور پیدا کنند و هر فردی که مانع تحصیل آنها شود، مرتکب جرم شده و تفاوتی ندارد که امکان تحصیل را والدین فراهم نکرده باشند یا دولت.دولت موظف است تا 9 سال دوره تحصیل را اجباری کند

وی افزود: در سه سال دوره متوسطه دوم نیز آموزش ها غیرتخصصی و رایگان است به عبارتی دیگر عنوان عمومی به آنها اطلاق میشود.

** کاهش شاخه های تحصیلی در دوره متوسطه به دو شاخه

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: هم اکنون در دوره دوم متوسطه سه شاخه نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش را داریم که در شاخه نظری رشته های ریاضی، معارف اسلامی، علوم تجربی و علوم انسانی را داریم اما از سال آینده در این تقسیم بندیها تغییراتی ایجاد میشود. به گونه ای که در پایه دهم دو شاخه نظری و فنی مهارتی را خواهیم داشت که شاخه نظری شامل مجموعه های علوم پایه و علوم انسانی و شاخه فنی و مهارتی شامل مجموعه های صنعت، خدمات کشاورزی و هنر خواهد بود.

** تدوین آموزش های در آستانه ازدواج در کتاب های درسی پایه 11 و 12

حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: در پایه یازدهم و دوازدهم نیز شاخه های کار و دانش و فنی و حرفه ای و نظری که شامل رشته های علوم پایه و علوم انسانی است خواهیم داشت که زیرمجموعه علوم پایه به دو بخش تجربی و ریاضی تقسیم شده و علوم انسانی نیز زیرمجموعه معارف را خواهد داشت.

وی بیان کرد: باید تأکید کنم که هیچ محتوای آموزشی در آموزش و پرورش رسمیت ندارد جز اینکه توسط سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تولید شده باشد بنابراین هر وعدهای که سازمان های مختلف از جمله محیط زیست یا دخانیت مبنی بر ورود مباحث مدنظر آن ها به کتابهای درسی عنوان میکنند، تأیید نمیشود.

معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش های در آستانه ازدواج تحت عنوان آموزش های خانواده در کتاب های درسی پایه یازدهم و دوازدهم تدوین خواهد شد و هم اکنون در کتاب درسی تفکر و سبک زندگی در پایه هفتم ضمیمه ویژه دختران و در پایه هشتم ضمیمه ویژه پسران را داریم که در ضمیمه ویژه دختران بهداشت جنسی گنجانده شده است.

رشته های دوره متوسطه به علوم پایه و علوم انسانی تبدیل می شود

نظرات شما