سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با تاکید بر اینکه چهارمین فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا از سوی یو.اس.نیوز منتشر شد، گفت: در این فهرست ۱۴دانشگاه ایران قرار دارد.

دکتر محمدجواد دهقانی با بیان اینکه پایگاه خبری یو.اس.نیوز چهارمین فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا را امروز دوم آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ منتشر کرد، افزود: رتبه‌بندی یو.اس.نیوز یکی از رتبه‌ بندی‌های معتبر و پر مخاطب در سطح دنیا است که از سال ۲۰۱۵ میلادی اقدام به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سطح جهانی کرده است.
دهقان با بیان اینکه یو.اس.نیوز در فهرست نتایج سال ۲۰۱۸ تعداد دانشگاه‌های مورد ارزیابی خود را از ۱۰۰۰ دانشگاه در سال ۲۰۱۷ به ۱۲۵۰ دانشگاه افزایش داده است، اظهار کرد: بخشی از اطلاعات مورد نیاز رتبه‌بندی یو.اس.نیوز از طریق نظرسنجی و بخشی دیگر نیز از پایگاه استنادی وب.آو.ساینس برای بازه ۵ ساله ۲۰۱۵-۲۰۱۱ تهیه می‌شود.

به گفته وی، عملکرد کمی و کیفی دانشگاه‌ها در ۱۳ شاخص ذیل مورد بررسی قرار گرفت.

شاخص‌های رتبه‌بندی جهانی یو.اس.نیوز

شاخص

وزن

شاخص

وزن

اعتبار جهانی پژوهش

%۱۲.۵

تعداد مقالات پر استناد (۱۰% برتر)

%۱۲.۵

اعتبار منطقه‌ای پژوهش

%۱۲.۵

درصد مقالات پر استناد (۱۰% برتر)

%۱۰

انتشارات

%۱۰

همکاری‌های بین‌المللی

تاثیر استناد نرمال شده

%۱۰

درصد مقالات بین المللی

کتاب

%۲.۵

تعداد مقالات ۱% برتر

کنفرانس

%۲.۵

درصد مقالات ۱% برتر

مجموع استناد

%۷.۵

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تاکید کرد: در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۸ میلادی دانشگاه هاروارد رتبه نخست جهان و موسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه استنفورد به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم جدول را کسب کردند.

وضعیت ایران در رتبه‌بندی پایگاه یو.اس‌.نیوز

وی با بیان اینکه بر اساس نتایج منتشر شده پایگاه خبری یو.اس.نیوز سال ۲۰۱۸، تعداد ۱۴ دانشگاه از کشورمان توانستند خود را در فهرست دانشگاه‌های برتر جهان قرار دهند، یادآور شد: دانشگاه تهران توانست در سال ۲۰۱۸ رتبه اول ایران و ۴۶۲ جهان را کسب کند.

دهقان ادامه داد: دانشگاه‌های آزاد اسلامی کرج، صنعتی شریف رتبه‌های دوم و سوم ایران و همچنین دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، پزشکی تهران، علم و صنعت ایران، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، تبریز، اصفهان، پزشکی شهید بهشتی ، پزشکی شیراز و نوشیروانی بابل نیز از دیگر دانشگاه‌های برتر کشور هستند که توانستند در فهرست ۱۲۵۰ دانشگاه برتر دنیا جای گیرند.

به گفته وی در سال گذشته تعداد دانشگاه‌های کشور در فهرست یو.اس.نیوز ۱۱ دانشگاه بوده است.

عملکرد دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی یو.اس‌.نیوز 

رتبه جهانی سال ۲۰۱۸

دانشگاه

۴۶۲

دانشگاه تهران

۴۹۷

دانشگاه آزاد واحد کرج

۵۱۹

دانشگاه صنعتی شریف

۵۹۰

دانشگاه صنعتی اصفهان

۶۶۱

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۷۵۶

دانشگاه علوم پزشکی تهران

۷۹۵

دانشگاه علم و صنعت ایران

۸۰۶

دانشگاه تربیت مدرس

۸۶۸

دانشگاه فردوسی مشهد

۸۸۰

دانشگاه تبریز

۱۰۹۷

دانشگاه اصفهان

۱۱۴۹

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

۱۲۲۴

دانشگاه علوم پزشکی شیراز

+۱۲۲۴

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

سرپرست پایگاه استنادی ISC ادامه داد:  ۳ دانشگاه اصفهان، علوم پزشکی شیراز و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل نیز اولین سالی است که در فهرست جهانی رتبه‌بندی یو.اس‌.نیوز حضور دارند.

نظرات شما