ستاره شناسان موفق به شناسائی سیاره ای در آنسوی منظومه شمسی شدند که اتمسفر فوقانی آن بسیار گرم بوده و دارای حرارت کافی برای ذوب آهن است. این سیاره با عنوان WASP-121b نامگذاری شده است.

تیمی از پژوهشگران و ستاره شناسان بین المللی موفق به شناسائی و کشف مولکول های آب درخشانی در استراتوسفر سیاره ای به نام WASP-121b شدند که ۹۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.

نحوه عملکرد بخار آب در اتمسفرهای سیارات دارای رفتاری قابل پیش بینی است و به دمای سطح آن وابسته است. در حالی که بخار آب سرد بلوک های خاصی از طول موج نور ایجاد می کند، بخار در درجه حرارت بالاتر باعث درخشش می شود.تام ایوانس (Tom Evans) از پژوهشگران دانشگاه اکستر در بریتانیا در رابطه با موضوع فوق اعلام کرد: «زمانی که ما تلسکوپ هابل را به سمت سیاره WASP-121b تنظیم کردیم با مولکول های آب درخشانی مواجه شدیم که نشان دهنده وجود استراتوسفر بسیار قدرتمندی در این سیاره است. این سطح درخشان به شکل امواج مادون سرخ تشکیل می شود که مشاهده ان با چشم غیر مسلح امکان پذیر نیست.»

این پژوهشگر ستاره شناس در ادامه توضیحات خود افزود: « به صورت نظری ما اعتقاد داریم که استراتوسفر این سیاره دارای کلاس ویژه ای از مناطق بسیار داغ و سوزان است. مطالعه این سیاره از نظر بررسی مفاهیم مهم فیزیک و شیمی جوی دارای اهمیت است.»

سیاره WASP-121b تقریبا دارای ابعادی دو برابر سیاره مشتری بوده و در بین ستاره شناسان با عنوان مشتری سوزان شهرت دارد. این سیاره یک غول گازی شکل با مداری بسیار بزرگ در حول ستاره خود است. این سیاره به ستاره مرکزی خود بسیار نزدیک بوده و هر سال آن برابر با ۱.۳ روز در کره زمین به طول می انجامد.

به دلیل نزدیکی بیش از حد سیاره فوق با ستاره مورد نظر، دمای اتمسفر فوقانی ان حدود ۲ هزار و ۵۰۰ درجه سانتیگراد است که در حدود نیمی از دمای سطح خورشید محسوب می شود. در این دمای زیاد، آهن به جای حالت ماده، به شکل گاز دیده می شود.

ستاره شناسان تا کنون موفق به کشف تعداد زیادی سیاره مشابه مشتری یا super Jupiters شده اند که هنوز اطلاعات زیادی درباره نحوه شکل گیری آن ها وجود ندارد. گفتنی است علی رغم وجود آب در این سیارات، به دلیل دمای بالای موجود در آن ها امکان شکل گیری حیات در این سیارات وجود ندارد.

۱۷-۸-۳-۲۰۳۱۱۳۱۶۰۹۷۶۴۷-large

نظرات شما