پروفسور ‘کامران وفا’ دانشمند ایرانی به همراه دو تن دیگر یکی از جوایز « موفقیت‌ های علمی »در بخش فیزیک را از آن خود کردند.

سال‌هاست، پژوهش‌های وفا در زمینه ماهیت گرانش کوانتومی و رابطه بین هندسه و نظریه میدان‌های کوانتومی متمرکز است. نتیجه تحقیقات این دانشمند ایرانی، منجر به ارائه فرضیه «گوپاکومار- وفا» شده است که این موضوع با عنوان «مهندسی هندسی نظریه‌های میدان کوانتومی» شناخته می‌شود.
به گزارش نیویورک تایمز، این جایزه به خاطر تحقیقات پروفسور کامران وفا در خصوص «نظریه ریسمان‌ها» و دیگر تحقیقات مکانیک کوانتوم، به او، جوزف پولچینسکی و اندرو استرامینگر اهدا شد.
کامران وفا بیش از ۳۰سال است که در دانشگاه هاروارد مشغول تحقیق و تدریس است. نظریه ‘ ریسمانها ‘ یکی از نظریات معاصر و عمده در فیزیک نظری است.
جایزه موفقیت‌های علمی که امسال پنجمین سال اهدای آن به نوآوران و محققان رشته‌های مختلف علمی بود، توسط میلیاردرهای دنیای فن‌آوری بنا نهاده شده است.

کامران وفا
‘ مارک زاکربرگ ‘ موسس و مدیر عامل فیس‌بوک و همسرش پرسیلا چنگ،’سرگی برین’ ، یکی از بنیان‌گذاران گوگل، ‘ان وُیچیتسکی’ ، بنیانگذار شرکت ۲۳andmeو همینطور ‘یوری میلنر’، سرمایه‌گذار در عرصه فن آوری و همسرش جولیا میلنر، حامیان مالی این جایزه هستند.
۲۵ میلیون دلار مجموع جوایز امسال بود که به افرادی در سه دسته بندی فیزیک بنیادین،‌ ریاضی و یک عمر خدمت به دانش تعلق گرفت.
دو جایزه ۲۵۰ هزار دلاری هم به دو دانش‌آموز سنگاپوری و شیلیایی به خاطر ساخت ویدئو های علمی رسید.
ساخته‌های این دو دانش‌آموز از بین شش هزار ویدئوی ارسال شده انتخاب شدند.
به گزارش مجله فوربز، یوری میلنر، یکی از موسسان و حامیان اصلی این جایزه در مصاحبه‌ای که قبل از مراسم انجام شد، گفت که علاقه‌مند کردن مخاطبان عادی به رشته‌های مثل اصلاح دی‌ان‌ای یا نظریه کوانتم‌ به سادگی ممکن نیست.
او می‌گوید: « یکی از اهداف این جایزه تلاش برای تشریح مفاهیم پیچیده علمی به زبان ساده است.» میلنر که خود دانش آموخته رشته فیزیک از دانشگاه مسکو است، می‌گوید که « وقتی من به مدرسه می‌رفتم، از همه بچه‌ها کمتر محبوب بودم. چون علوم بنیادین «باحال» نبود.»

نظرات شما