کمبود ویتامین D منجر به بروز مشکلات بسیاری برای سلامتی از جمله افسردگی، پوکی استخوان، بیماری های قلبی و سرطان خواهد شد. برخی غذاها هستند که مصرف آن ها موجب تقویت خلق و روحیه می شوند که در این بخش به توضیح ۶ مورد از آن ها پرداخته ایم. ▪ ساردین مطالعات نشان داده افرادی […]

کمبود ویتامین D منجر به بروز مشکلات بسیاری برای سلامتی از جمله افسردگی، پوکی استخوان، بیماری های قلبی و سرطان خواهد شد.

برخی غذاها هستند که مصرف آن ها موجب تقویت خلق و روحیه می شوند که در این بخش به توضیح ۶ مورد از آن ها پرداخته ایم.

▪ ساردین
مطالعات نشان داده افرادی که بدنشان دچار کمبود امگا ۳ است بیشتر از دیگر افراد، مبتلا به ضعف روحیه هستند.

اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی های چرب مانند سالمون و ساردین، بخش وسیعی از بافت مغز را تشکیل می دهند.

حدود ۶۰ درصد از وزن خشک مغز را چربی تشکیل می دهد که حدود ۳۰ درصد از آن به شکل امگا ۳ می باشد.

داشتن یک رژیم سرشار از امگا ۳ کمک موثری به سلامت مغز خواهد کرد و با حفظ انعطاف سلول های مغز موجب تقویت و بهبود روحیه می شود و به این ترتیب پیام رسان های شیمیایی مغزی انتقال دهنده های عصبی می توانند به طور موثرتری کار کنند.

▪ موز
موز حاوی اسید آمینه مهم و ضروری تریپتوفان و نیز ویتامین A ، B۶ ، فیبر، پتاسیم، فسفر، آهن و کربوهیدرات است.

کربوهیدرات های تقویت کننده روحیه به جذب تریپتوفان در مغز کمک می کنند و ویتامین B۶ به تبدیل تریپتوفان به هورمون سرتونین که موجب بهبود اخلاق می شود کمک می کند که این مورد به تقویت خلق و خو و نیز داشتن خوابی راحت کمک به سزایی می کند.

از آن جا که تریپتوفان قادر به افزایش مقدار سرتونین در بدن می شود در درمان بیماری های مختلفی مانند بی خوابی، افسردگی و حتی هیجانات ناشی از خشم نیز موثر است.

موزها به خاطر این که دارای پتاسیم هستند مصرف آن ها به عنوان یک میان وعده سالم برای افرادی که دچار استرس هاس شدید و یا خستگی شده اند مفید می باشد.

▪ اسفناج
اگر بدن به کمبود ویتامین B مبتلا شود، منجر به ضعف روحیه و بداخلاقی فرد می شود چرا که وجود مقدار پایین ویتامین B در بدن می تواند در واقع مانع تولید سرتونین شود.

با خوردن سبزی جات برگی مانند اسفناج و بروکلی به افزایش سطح ویتامین B در بدن خود کمک کنید.

▪ آب
بدن برای وظایف و عملکردهای منظم خود نیاز ضروری به آب دارد. که در این خصوص نه تنها تک تک اعضای بدن با کمبود آب دچار نقص می شوند بلکه روی توانایی تمرکز مغز نیز تاثیر به سزایی خواهد گذاشت و موجب تضعیف آن خواهد شد.

▪ ماست
کمبود ویتامین D منجر به بروز مشکلات بسیاری برای سلامتی از جمله افسردگی، پوکی استخوان، بیماری های قلبی و سرطان خواهد شد.

بهترین منبع ویتامین D نور خورشید است ولی اگر در شرایطی قرار دارید که قادر به دریافت نور کافی از خورشید نیستید بهتر است از منابع غذایی حاوی ویتامین D استفاده کنید.

کلسیم نیز می تواند مقدار استرس و هیجان شما را کاهش دهد، برای این منظور می توانید مقداری توت (انواع توت ها) به ماست خود بیافزایید و آن را به عنوان صبحانه میل کنید.

▪ شکلات تیره
شکلات نه تنها طعم خوبی دارد بلکه می تواند روحیه و خلق و خوی شما را بهبود بخشد.

شکلات هر چه تیره تر باشد دارای خواص بیشتری است. مصرف تکه چهارگوش کوچکی از شکلات تیره می تواند باعث شود مغز اندورفین آزاد کند و موجب افزایش سطح سرتونین شود.

طی یک تحقیق اخیر به ۳۰ نفر مقدار ۴۰ گرم شکلات تیره به طی ۱۴ روز داده شد. نتایج نشان داد که این افراد هورمون استرس کمتری در بدنشان تولید شده و مقدار هیجانشان نیز کاهش یافته است.

نظرات شما