یک مطالعه تازه نشان می دهد انگور قرمز سرشار از ترکیبات طبیعی است که می تواند در مقابله با سرطان روده بزرگ و یا محافظت در برابر ابتلا به آن موثر باشد.

این میوه خوش طعم شیرین سرشار از آنتی اکسیدان های قوی مانند پلی فنل ها است که می توانند ابتلا به سرطان را کاهش دهند یا از آن پیشگیری کنند.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا معتقدند که ترکیبات انگور می تواند سلول های بنیادی سرطان روده را از بین ببرد.
این ترکیبات موسوم به ‘رزوراترول’ در دانه و پوسته انگور موجود است و باعث پیشگیری و درمان سرطان روده می شود.
محققان امیدوارند ترکیبات موجود در انگور که به تازگی شناسایی شده است، به درمان های جدید برای سرطان روده منجر شود که سومین علت مهم مرگ ناشی از سرطان در میان زنان و دومین علت مرگ در مردان است.
در یک آزمایش حیوانی، پروفسور وانامالا و تیم تحقیق وی ۵۲ موش مبتلا به تومورهای سرطانی روده را به سه گروه تقسیم کردند.
یک گروه از ترکیبات انگور، گروه دیگر از سولینداک و گروه کنترل از یک رژیم غذایی معمولی تغذیه کردند. سولینداک داروی ضد التهاب است که تعداد تومورها در انسان را کاهش می دهد.
محققان متوجه شدند در گروه اول که از ترکیبات انگور و گروه دوم که از داروهای ضد التهاب تغذیه شده بودند، تعداد تومورها ۵۰ درصد کاهش یافت.
آنها دریافتند ترکیبات ‘رزوراترول’ در انگور هنگامی که به طور جداگانه و در دوزهای کوچک مصرف شوند، سلول های بنیادی سرطان را به طور موثر از بین نمی برد، به عبارت دیگر، ترکیبات انگور تنها هنگامی که با هم مصرف شوند، در مقابله با سلول های سرطان موثر هستند.
به گفته محققان، ترکیبی از ‘رزوراترول’ و عصاره دانه انگور برای از بین بردن سلول های سرطان روده بزرگ بسیار موثر است و آسیبی نیز به سلول های سالم نمی رساند، اما برای کسب اطلاعات بهتر در مورد مکانیزم ضد سرطان در ترکیبات انگور و دیگر عصاره ها در این میوه تحقیقات بیشتری لازم است.
نتایج این مطالعه در مجله BMC Complementary and Alternative Medicine منتشر شد.

نظرات شما