مواد غذایی نقش بزرگی در ابتلا به سرطان ها دارند. باید بدانیم چه چیزی را انتخاب کنیم و چه نوع غذایی مصرف کنیم که خطر ابتلا به سرطان را در درون خود کاهش دهیم.

رییس انجمن سرطان ایران ضمن اشاره به ضرورت انجام غربالگری به منظور تشخیص و درمان زودرس سرطانهای شایع در کشور، با بیان اینکه نیمی از سرطان ها علت تغذیه ای دارند، گفت: مواد غذایی نقش بزرگی در ابتلا به سرطان ها دارند. باید بدانیم چه چیزی را انتخاب کنیم و چه نوع غذایی مصرف کنیم که خطر ابتلا به سرطان را در درون خود کاهش دهیم.

دکتر عبدالله فضلعلی زاده ضمن تاکید بر ضرورت تشخیص زودهنگام سرطان ها اظهار کرد: غربالگری نیز به همین معناست و به تشخیص زودرس بیماری در فردی که بیمار نیست و ظاهر کاملا سالم اطلاق می شود. چنین فردی به دلایل مختلفی جزو گروه های با خطر بالا به حساب می آید. وی ادامه داد: به عنوان مثال ممکن است بستگان درجه یک زن جوانی مبتلا به سرطان پستان باشند، بنابراین زن جوان، جزو گروه پرخطر محسوب شده و غربالگری را برایش لازم می دانیم.

فضلعلی زاده با اشاره به اینکه غربالگری این امکان را به ما می دهد تا بیماری در صورت وجود، در افراد پرخطر زود تشخیص داده و به موقع درمان شود، اظهار کرد: البته غربالگری با وجود هزینه بر بودن نتایج بسیار ارزشمندی دارد، زیرا بیماری در صورت تشخیص زودهنگام با حداقل هزینه درمان شده و باعث می شود فرد با حداکثر میزان سلامتی به جامعه بازگردد.

رییس انجمن سرطان ایران با تاکید بر اینکه البته همه سرطان ها قابل غربالگری نیستند، اظهار کرد: در تمام دنیا همین گونه است و تعداد محدودی از سرطان به منظور غربالگری در برنامه های ملی نظام های سلامت قرار می گیرند که از جمله آن ها می توان به سرطان پستان، سرطان دستگاه گوارش، سرطان پروستات و سرطان دهانه رحم اشاره کرد که در کشور ما هم کم و بیش انجام می شود. وی ضمن ابراز امیدواری از توسعه مراکز درمانی سرطان در کشور گفت: در این صورت علاوه بر درمان مطلوب تر، مردم آگاهی پیدا می کنند که اگر چنین زمینه ای در خانواده شان وجود دارد هر چه زودتر به کلینیک ها مراجعه کنند.

نیمی از سرطان ها، منشا تغذیه ای دارند
فضلعلی زاده با بیان اینکه نیمی از سرطان ها علت تغذیه ای دارند، گفت: مواد غذایی نقش بزرگی در ابتلا به سرطان ها دارند. باید بدانیم چه چیزی را انتخاب کنیم و چه نوع غذایی مصرف کنیم که خطر ابتلا به سرطان را در درون خود کاهش دهیم.

رییس انجمن سرطان ایران ادامه داد: به عنوان مثال گوشت فراوری شده و یا گوشت قرمز کمتر استفاده کنیم و از مصرف غذاهای آماده طبخ که مواد نگه دارنده دارند و همچنین فست فودها اجتناب کنیم زیرا مصرف همه این مواد زمینه ابتلا به سرطان را در آینده فراهم می کنند. بنابراین لازم است از غذاهایی استفاده کنیم که تازه بوده، حاوی ویتامین و املاح باشند. همچنین گوشت سفید و ماهی را در رژیم غذایی خود گنجانده و کمتر از گوشت قرمز استفاده کنیم.

وی ادامه داد: برنامه غذایی باید به گونه ای تنظیم شود که میزان کالری دریافتی منجر به افزایش وزن نشود. وزن بالا خود یک عامل زمینه ساز برای ابتلا به سرطان است. رییس انجمن سرطان همچنین بر تحرک و انجام ورزش نیز تاکید کرد. وی در پایان درباره ارتباط میان سموم کشاورزی باقی مانده در سبزیجات و ابتلا به سرطان نیز گفت: نمی توان ادعا کرد همه سبزیجات دچار مشکل هستند بلکه شدت این عامل هم بستگی به ناحیه کشت، نوع آبیاری و مانند آن دارد.

نظرات شما