طی بررسی‌های انجام شده، مشخص شده متاسفانه کودکان و نوجوانان به طور کامل فعال و با تحرک نیستند، پس ضروری است بچه ها به ورزش هایی بپردازند که برای بهبود سلامتی و نیز ارتقای سطح سلامت آن ها مفید باشد.

طی بررسی‌های انجام شده، مشخص شده متاسفانه کودکان و نوجوانان به طور کامل فعال و با تحرک نیستند، پس ضروری است بچه ها به ورزش هایی بپردازند که برای بهبود سلامتی و نیز ارتقای سطح سلامت آن ها مفید باشد. هم چنین، متاسفانه دخترها در خلال سن بلوغ و پس از آن، کمتر از پسرها به ورزش می‌پردازند که این روند، علاوه بر تاثیر منفی که در سلامت مادران فردا دارد، در آینده نیز عوارض ناشی از عدم پرداختن به آن، حتی با درمان‌های پزشکی هم قابل جبران نخواهد بود. پس ضرورت پیگیری مسئولین و متولیان امر، با حمایت های همه جانبه و مشارکت والدین در ایجاد و توسعه فرهنگ سلامت با محوریت انجام ورزش و تحرک فیزیکی در ضمیردانش آموزان، از اهم فعالیت ها می باشد. لزوم و اهمیت ورزش و تمرینات ورزشی برای هر دو جنس در سنین مختلف، مورد تأیید محققین است. به طور کلی ورزش و تحرک بر رشد عمومی بدن تأثیر می گذارد. رشد و تکامل دستگاه عصبی و دستگاه های حرکتی ( عضلات و استخوان ها ) با یکدیگر در ارتباطند و هر چه ارتباط دستگاه عصبی با دستگاه های حرکتی بیشتر و گسترده تر شود، حرکات پیچیده شکل گرفته و هدفمند می شوند. در مورد نقش ورزش در پیشرفت رشد، سلامتی و آمادگی جسمانی کودکان و نوجوانان، تحقیقات متعددی انجام شده است. در این تحقیقات تأثیر ورزش را بر روی رشد و آمادگی جسمانی، هم چنین نشاط دختران دانش آموز نشان دادند و مشخص گردید، دخترانی که ورزش می کنند دارای بدنی انعطاف پذیر و فعال هستند. باید توجه داشت که اهمیت ورزش، منحصر به سنین کودکی و نوجوانی نیست. در سنین بالا، ورزش برای جلوگیری از پوکی استخوان، اضافه وزن و ناراحتی های قلبی و عروقی، هم چنین برای پر کردن اوقات بیکاری و جلوگیری از افسردگی و روان پریشی توصیه می شود. رشد در دوران کودکی تحت تأثیر فاکتورهای متعددی است (مانند: هورمون رشد و فاکتورهای رشد)، درعین حال هورمون های دیگر و نوع تغذیه نیز بر رشد تأثیر دارند. رشد قدی با رشد استخوانهای دراز همراه است. رشد قد در دختران در سنین ۱۶ تا ۱۷ سالگی و در پسرها تقریباً در ۱۸ سالگی پایان می‌یابد، ولی از این سن به بعد رشد قدی بصورت ناچیزی انجام می‌شود که مربوط به دراز شدن طول ستون مهره‌ها است. در صورت عدم فعالیت بدنی، رشد استخوان ها کاهش می یابد. با توجه به این که دانش آموزان روزانه چند ساعت در کلاس‌های درس روی نیمکت می‌نشینند، حتی اگر نوع نشستن آن ها مناسب باشد و نیمکت نیز استاندارد باشد، در آن ها احساس خستگی فیزیکی به وجود می‌آید و چنانچه نوع نشستن مناسب نباشد و یا نیمکت مطابق استاندارد نباشد، در دراز مدت موجب اختلالات ساختاری می‌شود که Scoliosis و ایجاد شکلC  مانند در مهره‌ها، از آن جمله است. دانش‌آموزان پسر، غالباً این مشکل را با بازی کردن ( عمدتاً فوتبال ) در کوچه و خیابان و یا ورزشگاه ها حل می‌کنند ولی برای دختران دانش آموز، به دلیل اعتقادات و فرهنگ جامعه امکانات کمتری جهت پرداختن به ورزش و تحرک فیزیکی وجود دارد، بنابراین لازم است در مدارس ساعت هایی برای تمرین های بدنی و ورزش بچه ها،‌ به ویژه دختران منظور شود.

ورزش چگونه سلامتی کودکان را تامین می کند؟

ورزش علاوه بر ایجاد نشاط، سرزندگی و بهداشت روان، تاثیرات شگرفی در تناسب اندام و سلامت جسمی انسان دارد، که در ذیل به بعضی از این موارد اشاره می‌شود:

کنترل وزن

ارتباط بین فعالیت فیزیکی و چاقی درسنین پایین کاملاً مشخص نیست و مطالعات مربوط به آن هم نتایج ثابتی را در اختیار متخصصان قرار نمی دهد. با این وجود، با افزایش ورزش و تحرک و نیز کاهش مصرف کالری، می توان وزن را کاهش داد. نگرانی افزایش وزن بین کودکان و نوجوانان کاملاً به جا و منطقی است. بچه های چاق در معرض بیماری های فشار خون، دیابت نوع دوم، نامنظمی هورمون رشد، مشکلات تنفسی و استخوان قرار دارند. این بیماران از فقدان اعتماد به نفس و روابط اجتماعی رنج می برند.

رشد و نمو استخوان

تحقیقات نشان داده است که ورزش، باعث تاثیراتی در رشد و نمو استخوان ها می شود. فعالیت بدنی ، خطر ابتلا به پوکی استخوان را با افزایش غلظت مواد معدنی کاهش می دهد.

مراقبت از قلب و رگ های خونی

 با انجام ورزش در سنین کودکی، می توان از ابتلاء به بسیاری ازبیماری ها ( من جمله بیماری های قلبی- عروقی) پیشگیری کرد.

سلامت فکری و ذهنی

با توجه به آخرین شواهد، ورزش در بهبود افسردگی و اضطراب بزرگسالان و کودکان بسیارموثر است. فعالیت بدنی یکی از راهکارهای مبارزه با هیجانات روحی است. و….هزاران تاثیر مثبت دیگر

برنامه ریزی و ایجاد انگیزه بین دانش آموزان

مهم ترین نکته برای والدین، اولیای محترم مدارس و به خصوص دبیران ورزش این است که به طور مثبت تمایل دانش آموزان را به ورزش زیاد کنند و آگاهی داشته باشند که هر فعالیت بدنی، برای فرد خاصی مناسب است و با توجه به مشخصات: سن، موقعیت فیزیکی، مراحل پیشرفت و میزان علاقه دانش آموزان، مناسب‌ترین فعالیت بدنی را بایستی به آن ها توصیه کنند. کودکان ناتوان نسبت به هم سن و سالان توانای خود، کمتر با ورزش آشنایی دارند. جالب این که این افراد برای افزایش قدرت بدنی و تناسب اندام خود، به ورزش بیش تری هم نیازمندند. بنابراین باید تک تک افراد، مدارس و مؤسسات مختلف، نهایت سعی خود را بکنند تا روز به روز این انگیزه مثبت را بین دانش آموزان افزایش دهند. مربیان ورزش، می‌توانند با تهیه فهرستی از فعالیت ها، به میزان مصرف انرژی و تحرک بدنی دانش آموزان پی ببرند. در ضمن این روش به مربیان کمک می کند تا ورزش هایی را پیشنهاد کنند که متناسب با سن، اندام، علاقه و موقعیت بدنی آن ها باشد. این نکته بسیار مهم است که اولیای مدارس با هماهنگی والدین، با توجه به عوامل مختلفی مانند: سن، توانایی فیزیکی، سابقه بیماری های خانوادگی و وضعیت سلامتی کودک، ورزش مناسب دانش آموز را انتخاب کنند. یکی از اهداف اصلی متخصصان این است که بتوانند ۳۰ دقیقه ورزش سبک و آرام را در اکثر روزهای هفته دانش آموزان بگنجانند، یعنی ایجاد فرهنگ سلامت در روحیه دانش آموزان. پیاده روی و دویدن آرام، باعث تناسب اندام وسلامت روز افزون می شود

اصول ایمنی در ورزش مدارس

رعایت اصول ایمنی در ورزش دانش آموزان، مهم ترین عامل در سلامتی آنان به شمار می‌رود. با این وجود در بررسی ها نشان داده شده که حوادث ناگوار مربوط به ورزش، بسیار شایع است. جهت رعایت اصول ایمنی ورزش در مدارس بایستی به ایمنی مکان های ورزشی، مناسب بودن وسایل ورزشی و آگاهی های ورزشی دانش آموزان توجه نمود. اولیا باید متوجه باشند که آیا در مکان های ورزشی مدرسه، کاملاً نکات ایمنی رعایت می‌شود؟ مسئولین نیز باید با بررسی ها و نظارت های مستمر، متوجه باشند که مکان‌های ورزشی محیط های امنی برای ورزش دانش آموزان باشد. مسئولین و والدین ضمن ایجاد روحیه نشاط و رقابت سالم بین بچه ها، بایستی آن ها را از هل دادن یکدیگر به خصوص در مناطق خطرناک منع کنند. به منظور اطمینان بیشتر، کودکان و نوجوانان باید برای هر ورزشی از وسیله‌های مناسب آن ورزش استفاده کنند، مثلا” برای ورزش فوتبال، استفاده از کفش و لباس مناسب، توپ مخصوص این ورزش و… ضروری است. باید به کودکان و نوجوانان توصیه کنیم، که در شرایط آب و هوائی مختلف، نکات ایمنی را رعایت کنند. مثلا”: هنگام ورزش در معرض آفتاب، از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنند و به منظور جلوگیری از کم آبی، قبل و بعد از حرکات فیزیکی و نیز هنگام انجام ورزش‌هایی که بیش از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد، از مایعات استفاده کنند.

نظرات شما