دوبی قصد دارد توسعه بزرگترین پارک خورشیدی در دنیا را با ظرفیت تولید ۵ هزار مگاوات برق، از سال ۲۰۲۰ کلید بزند.

 دولت دوبی در پی گسترش و وسعت بخشیدن به پارک خورشیدی ۷۰۰ مگاواتی محمد بن راشد آل مکتوم و افزایش ظرفیت تولید آن تا ۵ هزار مگاوات و ساخت یک برج خورشیدی ۲۶۰ متری در مرکز آن تا سال ۲۰۳۰ است.
این پارک خورشیدی در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب دوبی قرار دارد و فاز اول آن در سال ۲۰۱۳ افتتاح شد. از آن زمان تاکنون ۲.۳ میلیون پنل خورشیدی فتوولتائیک با ظرفیت ۲۰۰ مگاوات در نظر گرفته شده است.
انتظار می‌رود ظرفیت برنامه‌ریزی شده تا سال ۲۰۳۰ به ۵ هزار مگاوات برسد و پارک در نهایت ۲۱۴ کیلومتر مربع (۸۳ مایل مربع) را پوشش دهد و میزان انتشار کربن را سالیانه ۶.۵ میلیون تن کاهش دهد.
توسعه این پارک خورشیدی و ساخت برج آن به دست پیمانکارانی از کشورهای چین و عربستان سپرده شده است.

با آغاز ساخت و ساز در سال ۲۰۲۰، این فرمت در واقع بزرگترین پروژه انرژی خورشیدی متمرکز در جهان (CSP) خواهد بود. این امکانات تولید انرژی خورشیدی را با استفاده از لنزها و بازتابنده‌ها برای تمرکز نور خورشید و استفاده از آن برای گرم کردن مایعات فراهم می‌کند که به نوبه خود بخار را برای راه‌اندازی توربین تولید می‌کند.
یکی از مزیت‌های این روش این است که سیستم می‌تواند مقداری از انرژی را به عنوان گرما ذخیره کند و آن را در صورت نیاز ارسال کند تا به عنوان گزینه‌ای انعطاف‌پذیرتر از پنل‌های خورشیدی معمولی فتوولتائیک استفاده شود.
سعید محمد الطایر، مدیرعامل شرکت برق و آب دوبی (DEWA) گفت: تمرکز ما بر تولید انرژی تجدیدپذیر منجر به افت قیمت در سراسر جهان شده است و قیمت پیشنهادات انرژی خورشیدی در اروپا و خاورمیانه را کاهش داده است. این موضوع زمانی که قراردادی را با کمترین هزینه پروژه “CSP” در جهان بستیم، اتفاق افتاد.

 

نظرات شما