دانشمندان و محققان دانشگاه کارولینای شمالی موفق به ساخت سنسوری شدند که میزان تشنگی فرد را تشخیص می‌دهد. این سنسور وایرلس پوشیدنی هیدراتاسیون به‌شکل چسب روی سینه یا به‌صورت دست‌بند دور مچ بسته می‌شود و به شخصی که از آن استفاده می‌کند؛ می‌گوید که تا چه اندازه تشنه است.

در پزشکی؛ هیداراتاسیون یعنی رساندن آب به بدن فردی که دچار اتلاف زیاد مایعات شده است. دستگاه ساخته شده توسط محققان این دانشگاه با این هدف طراحی شده که در زمان کم شدن آب بدن و استرس‌های ناشی از گرما؛ به فرد هشدار بدهد.

«جان ماث» یکی از محققان این پروژه می‌گوید: “اندازه‌گیری و تشخیص میزان هیدراتاسیون افراد و تعیین کمیت آن کاری سخت و دشوار است. فرق نمی‌کند که فرد چه شغلی داشته باشد از اعضای ارتش گرفته تا ورزشکاران و آتش‌تشانان؛ هر کسی که در خطر مشکلات سلامتی ناشی از استرس گرما باشد؛ شامل این موضوع می‌شود.”

این دستگاه قادر است به‌صورت بی‌درنگ هیدراتاسیون پوست افراد را ردیابی کند؛ سطح کارایی ورزشکاران را بهبود بخشد یا حتی میزان آب بدن در افراد مسن را اندازه‌گیری کند تا از هیدراتاسیون آن‌ها به‌ویژه زمانی‌که به آب دسترسی ندارند؛ جلوگیری کند.

«یونگ ژو»؛ یکی دیگر از محققان این پروژه می‌گوید: “از دیگر فواید این سنسور؛ تعیین میزان تأثیر استفاده از مرطوب کننده‌‌های پوست در لوازم آرایشی است.”

این سنسور از یک نانوسیم نقره‌ای برای حس کردن ویژگی‌های الکتریسیته‌ای که پوست بدن دارد؛ استفاده می‌کند. سنسورهای کوچک ساخته شده توسط این تیم؛ از نظر کارایی چیزی کمتر از سنسورهای بزرگ‌تر و پیچیده‌تر که در حال حاضر برای تشخیص هیدراتاسیون به‌کار می‌رود؛ ندارند و از هر لحاظ برابری می‌کنند. مدل‌های تجاری فعلی حدود ۸ هزار دلار قیمت دارند اما هزینه سنسورهای جدید تنها یک دلار است. در نتیجه شاهد جهشی بزرگ در زمینه تشخیص هیدراتاسیون خواهیم بود و دایره کاربردی آن خیلی بیشتر از چیزی خواهد که در حال حاضر می‌بینیم.

برچسب ها: برچسب‌ها:,
نظرات شما