کنکوری بودن از سال دوم دبیرستان(سال اول دوره دوم متوسطه)با توجه به تاثیر معدل 3 سال آخر متوسطه آغاز می شود و این تاثیر معدل به شرط برگزاری امتحانات به صورت نهایی و استاندارد در سه سال آخر متوسطه تاثیری بسیار مهم در پذیرش دانشگاه ها خواهد داشت.در این مقاله به بررسی آنچه که کنکوری […]


کنکوری بودن از سال دوم دبیرستان(سال اول دوره دوم متوسطه)با توجه به تاثیر معدل 3 سال آخر متوسطه آغاز می شود و این تاثیر معدل به شرط برگزاری امتحانات به صورت نهایی و استاندارد در سه سال آخر متوسطه تاثیری بسیار مهم در پذیرش دانشگاه ها خواهد داشت.در این مقاله به بررسی آنچه که کنکوری ها و دبیرستانی ها با توجه به این تغییرات معنادار و تاثیرگذار باید انجام دهند تا بتوانند آینده ای زیبا برای خود رقم بزنند،خواهیم پرداخت:

1)کنکوری ها : در کنکور 94 تاثیر 25 درصدی معدل کتبی سال سوم برای داوطلبان این کنکور قطعی شده است و در کنکورهای بعدی این تاثیر بیشتر خواهد بود. اگر همین 25 درصد تاثیر را در نظر بگیریم به این معنی است که در نقطه شروع راه طی شده است و یا کسانی که معدل عالی و بسیار خوب دارند مسیر از بقیه رقبا جلوترند. این معدل در این لحظه قابل تغییر نیست و با توجه به این معدل، دو دسته داوطلب کنکور وجود دارند، معدل های خوب و تاثیرگذار و معدل هایی که این چنین نیست. اگر معدل شما خوب و تاثیرگذار است به جای مغرور شدن باید سخت کوش تر شوید چرا که  راه باقی است یعنی 300 روز باقی مانده و تجربه نشان داده است بالا و پایین زیادی در این 300 روز برای داوطلبان اتفاق می افتد پس باید هوشیار باشید. اما اگر معدل خوب ندارید باید واقعیت را بپذیرید که  راه طی شده است اما خبر خوب این که  راه باقی مانده است. در کنکور اگر کمی بیش از نصف سوالات هر درس را صحیح پاسخ دهید و مابقی را نزده بگذارید رتبه زیر 1000 شدن خود را حتمی نموده اید. اما به این سادگی ها هم نیست که شما نصف ارزش سوالات را پاسخ می دهید و غلط نمی زنید اصلا!! و خوشحال و خندان همگی رتبه زیر 1000 خواهید بود. نه واقعیت این نیست، این نوع تفکر بیشتر شبیه افسانه هاست!! فقط 1000 نفر داریم که در هر منطقه رتبه زیر 1000 آورده اندو چند صد هزار نفر داریم که که بالای 1000 شده اند چه معدل خوب دارید و چه معدل نه چندان خوب شاه بیت این است؛ زمان برای اشتباه کردن، چند ماهی پیش رفتن و بعد بگویید نه این راه نشد با راهی دیگر پیش می روم، اصلا وجود ندارد. مسیر خود را الان و یک بار باید درست انتخاب نمایید. والدین گرامی و داوطلبان عزیز شما هم منابع یادگیری از جمله کلاس، استاد، کتاب و فیلم آموزشی تهیه می کنید اما آیا نقشه را هم تهیه نموده اید؟ آیا کشتی موفقیت شما دارای ناخدا است؟ منظور از نقشه راه برنامه ریزی و مشهوره و منظور از ناخدا مشاور است. هزینه های چند 10 میلیون تومانی برای تهیه منابع که ذکر شد بدون اینکه بدانید چگونه بخوانید و چه زمانی بخوانید و … و بدون داشتن برنامه ریزی و مشاوره کاملا اتلاف هزینه است. پس قبل تهیه منابع به فکر مشاوره و برنامه ریزی خود باشید و در هنگام تهیه منابع نیز حتما به ویژگی های خود دقت نمایید و سعی کنید منبع با کیفیت تهیه کنید که در مقالات بعدی به آن خواهیم پرداخت.

3410d-632x395

 

 

2)سال سومی ها: با توجه به این که شما در کنکور 96 شرکت خواهید کرد تمام سرنوشت کنکورتان در این لحظه در دست شما می باشد و اگر می خواهید سال بعد همین موقع که سال چهارمی محسوب می شوید در حال تاسف خوردن برای معدل پایینی که رقم زده اید نباشید، این سطور را خوب بخوانید. معدل کتبی سال سوم شما بسیار تاثیرگذار در سرنوشت شما خواهد بود به این دلیل که برای کنکور 94، تاثیر معدل 25 درصد و طبق قانون سنجش و پذیرش دانشجو این تاثیر هر سال باید افزایشی باشد پس احتمالا تاثیر معدل در در کنکور 96  قطعا بیشتر از 25 درصد خواهد بود و این به این معنی است که بیش از  مسیر را امسال طی خوهید نمود.

نکته قابل تامل این که معدل کتبی معدل نهایی است که نه معلم شما سوال ها را طرح می کند و نه او تصحیح می کند اما صدم صدم های آن برای شما اهمیت دارد. پس باید دروس خود را کاملا مفهومی فرا بگیرید تا معدل شما نزدیک به  20شود. برای این کار از همین ابتدای سال از مشاوره بهره بگیرید و از منابع با کیفیت جهت یادگیری بهتر و رفع اشکالات خود استفاده کنید. راستی به نظر من، تاثیر سال سوم خیلی بیش تر از است و نزدیک به  می باشد،می دانید چرا؟چون قریب به 30 درصد سوالات کنکور از همین سال سوم طرح می شود.

3)سال دومی ها: می دانید طبق قانون سنجش و پذیرش دانشجو در صورت برگزاری آزمون های نهایی و استاندارد تاثیر سه سال آخر از جمله سال دوم در کنکور موثر خواهد بود. پس اصلا خنده دار نیست اگر بدانید از همین سال دوم باید تا می توانید به ارتقا معدل خود و یادگیری مفهومی دروس بپردازید. برخی از دروس سال دوم حتی تا  100درصد در کنکور تاثیر دارند یعنی یک عنوان درس کامل در کنکور می باشند. در این راه حتما از برنامه ریزی و منابع با کیفیتی که می دانید یادگیری شما را به بهترین شکل تصحیح و تثبیت میکند استفاده کنید . یادتان باشد منابع اضافی بر کتاب درسی اگر درست انتخاب شوند مانند مولتی ویتامین عمل می کنند.

4)سال اولی ها: سال اول (سال آخر دوره اول متوسطه) عزیز پیشگویی آینده کنکور شما با تغییرات پی در پی در سیستم آموزشی کمی دشوار است اما دو چیز کاملا روشن است. اول اینکه سال بعد با توجه به معدلی که امسال کسب می کنید باید دست به انتخاب رشته تخصصی بزنید. همیشه به اولی ها توصیه می کنم، معدلی بیاورید که همه رشته ها را بتوانید انتخاب کنید تا به اجبار به انتخاب رشته ای که شاید مورد دلخواه شما نباشد هدایت نشوید. دوم این که با پایه ای قوی وارد سال دوم شوید به این دلیل که در کنکور شما قطعا معدل نقش بسیار بسیار پررنگ تری خواهد داشت. از همین الان با مشاور در تماس باشید و از منابع با کیفیت استفاده کنید که افت تحصیلی را که به دلیل تغییر ماهیت دروس در این سال رخ می دهد را تجربه نکنید.

 

 

keep-calm-and-be-a-good-student-3

اهمیت معدل

برچسب ها:
نظرات شما