تابستان است و هزاران نفر از مردم برای رها شدن از گرما به استخرهای شنا پناه می برند .از آن جا که این مکان ها عمومی هستند و افراد با سطح بهداشت های متفاوت در آنجا جمع می شوند، استخر به یک مکان بالقوه آلوده تبدیل می گردد. نکات بسیاری وجود دارند که اغلب ما درباره ی آن ها نمی دانیم و ممکن است به دلیل همین ناآگاهی موجب بیمار شدن خودمان و یا دیگران شویم.

ژیاردیا

ژیاردیا نوعی انگل است که باعث بیماری اسهال می شود. این انگل تک سلولی از مدفوع فرد بیمار جدا می شود. ژیاردیا از طریق بلع آب استخر وارد بدن می شود و به علت پوست سختی که در اطرافش دارد، می تواند حتی تا ۴۵ دقیقه در داخل بدن زنده بماند. این انگل به واسطه ی کلر موجود در آب هم از بین نمی رود.

باکتری های مقاوم به کلر

کریپتوسپوریدیوم یک باکتری عفونی است که به راحتی توسط کلر کشته نمی شود. این باکتری موجب اسهال و استفراغ در فرد آلوده و شیوع آن می شود.

RWI

RWI مخفف بیماری شنای تفریحی است که میکروب های منتشر شده در آب استخر شنا، وان های داغ و پارک های آبی علت بروز آن می باشد.

قرمزی چشم ناشی از وجود ادرار در آب است،نه کلر. کلر در ترکیب با ادرار، عرق و … ماده شیمیایی کلرآمین را تولید می کند که این ماده موجب سوزش و قرمزی چشم ها می شود

همچنین این بیماری می تواند توسط مواد شیمیایی موجود در آب ایجاد شود، بدین گونه که استنشاق، بلعیدن و یا تماس با این میکروب ها و مواد شیمیایی موجب ابتلای فرد به RWI خواهد شد.

مشکلاتی مانند مشکلات دستگاه گوارش، پوست، دستگاه تنفسی، چشم، گوش، عصبی و عفونت زخم می شود.

شنا بدون حمام

بعضی افرادی که برای اولین بار به استخر می روند، دوش گرفتن قبل از آن را نادیده می گیرند و این موجب انتشار و تکثیر باکتری های زیادی در آب خواهد شد.عرق و ترشحات دیگر بدن می تواند موجب این آلودگی شود.

چسب زخم

شاید با این صحنه مواجه شده باشید که در حال شنا در استخر، متوجه یک چسب زخم یا باند شناور روی آب شده اید. اگر عضوی از بدن تان دچار زخم باز است، بهتر است وارد استخر نشوید، زیرا این امر موجب گسترش آلودگی های روی زخم به آب استخر و در نهایت دیگران می شود. به علاوه مواد شیمیایی و میکروب های موجود در آب می تواند زخم و عفونت بدن تان را بدتر کند.

قرمزی چشم در اثر کلر نیست

حتما تا به حال تجربه احساس خستگی چشم و قرمزی چشم در استخر را داشته اید و پیش خودتان گمان کرده اید که این اتفاق ناشی از وجود کلر در آب است، اما این طور نیست! قرمزی و خستگی چشم ناشی از وجود ادرار در آب است. کلر با ترکیب با ادرار، عرق و … ماده ی شیمیایی کلرآمین تولید می کند که این ماده موجب سوزش و قرمزی چشم ها می شود.

باکتری اشرشیا کلی

باکتری ای کلای به طور طبیعی در روده و مدفوع انسان وجود دارد و وجود آن در آب استخرهای مختلفی تایید شده است. پس وجود این باکتری، نشانگر آلودگی مدفوعی آب استخر شنا است. این موضوع می تواند ناشی از بی اختیاری کنترل مدفوع شناگران و یا شستشوی نادرست مقعد باشد.

بوی تند استخر نشانه ی تمیز بودن آن نیست

بسیاری از مردم معتقدند بوی تند مواد شیمیایی در استخر ناشی از وجود کلر زیاد در آب است. ولی در واقع نشانگر این است که کلر به حد کافی در آب وجود ندارد.مواد ترشح شده از بدن مانند عرق و ادرار و … در برخورد با کلر این بوی بد و تند را ایجاد می کنند.

راش های پوستی آب داغ

راش استخر آب داغ یک بیماری پوستی است که با ورود به آب داغ ایجاد می شود. این مشکل اغلب منجر به بروز عفونت به همراه سودوموناس آئروژینوزا و ایجاد لکه های خارش دار بر روی پوست می شود که در نهایت به صورت بثورات پوستی تاول دار و تجمع چرک در اطراف فولیکول های مو دیده می شود.

گوش شناگر

بیماری گوش شناگر یک بیماری ناشی از تحریک و عفونت گوش است و زمانی رخ می دهد که آب در هنگام شنا وارد گوش شده و در آنجا به دام بیفتد که موجب گسترش باکتری در گوش خواهد شد. باکتری های آب استخر در آنجا محبوس شده و تکثیر می شوند.

اگر از این مشکل رنج می برید، به شدت توصیه می کنیم از ورود به استخرها بپرهیزید، زیرا تماس دوباره با آب و ورود آن به گوش شرایط را بدتر خواهد کرد. به علاوه اینکه موجب انتشار باکتری های گوش به آب و در نتیجه بیماری سایر شناگران می شود.

مواد شیمیایی خطرناک

ایجاد هالو اسید استیک نتیجه ی کلر زنی به آب است که می تواند موجب نواقص جنینی و سرطان شود. بلع مقداری آب کلردار موجب تشکیل ترکیب خطرناک هالو استیک اسید در ادرار در طی سی دقیقه می شود.

گلوله شدن مو

شنا کردن در قسمت های پایینی و عمیق استخر موجب به هم پیچیده شدن موهای سر و ایجاد مشکلی تحت عنوان “Hairballs” می شود. در این حالت ممکن است موی افرادی که دچار بیماری قارچی سر هستند، لابلای موهایمان گیر کند و موجب مشکلاتی مانند کفگیرک، فولیکولیت و … گردد.

نظرات شما