معمولا برای کسانی که شاغل هستند و باید صبح زود از خواب بیدار شده و برای رفتن به محل کار شال و کلاه کنند، استرس امری اجتناب ناپذیر است. این استرس اما قابل کنترل و مدیریت است به شرطی که راه و روش آن را بلد باشید. آنچه پیش روی شماست، راهکارهای ساده و عملی […]

معمولا برای کسانی که شاغل هستند و باید صبح زود از خواب بیدار شده و برای رفتن به محل کار شال و کلاه کنند، استرس امری اجتناب ناپذیر است.
این استرس اما قابل کنترل و مدیریت است به شرطی که راه و روش آن را بلد باشید.
آنچه پیش روی شماست، راهکارهای ساده و عملی برای رهایی یا دستکم به حداقل رساندن استرس های صبحگاهی است.

۱ – آلارم های آرامبخش انتخاب کنید
برای زنگ ساعت خود یک آهنگ یا صدای آرام مثل صداهای طبیعت انتخاب کنید که به جای پریدن ناگهانی از خواب شما را به آرامی بیدار کند. همچنین توصیه می‌شود که شب زودتر بخوابید تا صبح وقت بیشتری برای آماده شدن داشته باشید و به این ترتیب، کمتر دچار استرس صبحگاهی خواهید شد.

۲ – در طول روز آب کافی بنوشید
حتما در طول روز آب به اندازه کافی بنوشید و مراقب باشید بدنتان دچار کمبود آب نشود. کم آبی و خشکی بدن از عوامل موثر در تشدید استرس به ویژه در ابتدای روز است.

۳ – زمان کوتاهی ورزش کنید
یک ورزش صبحگاهی سبک و کوتاه مدت مثلا تا ۱۵ دقیقه تاثیر بسزایی در کاهش استرس اول روز دارد.

۴ – خوردن صبحانه را فراموش نکنید
یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش استرس صبحگاهی، خوردن صبحانه سالم و مقوی است. غذاهای خانگی، ماست و میوه تازه از گزینه‌های مناسب برای وعده غذایی صبحانه هستند.

۵ – ۱۰ دقیقه زودتر از خانه خارج شوید
برای اینکه در طول مسیر استرس دیر رسیدن و تاخیر خوردن را نداشته باشید بین ۵ تا ۱۰ دقیقه زودتر از خانه خارج شوید تا سر وقت به محل کار برسید.

۶ – انعطاف پذیر باشید
نسبت به پیشامدها، وظایف و اتفاقات، انعطاف‌پذیر باشید و خود را با مسائلی که پیش می‌آیند، هماهنگ کنید. به خاطر مسائل جزئی به خودتان استرس وارد نکنید و اگر کارها آشفته شده هدفتان را که حفظ آرامش است به خودتان یادآوری کنید.

 

Stress-Symptoms

 

استرس را ضربه فنی کنیم

 

نظرات شما