دانشمندان همواره به دنبال کشف راز‌های پنهان شده در اعماق اقیانوس‌ها هستند. به تازگی پژوهش‌‌هایی صورت گرفته که نشان می‌دهد گونه‌ای از «وال‌های بی‌دندان» که به احتمال فراوان وال‌های «Dwarf Minke» هستند، صداهایی تولید می‌کنند که نوع جدیدی از آواز یا ناله وال‌ها محسوب می‌شود که تاکنون کشف نشده بود.

محققان در جریان ماموریت‌های اکتشافی خود به منظور بررسی عمیق‌ترین نقطه شناخته شده در اقیانوس‌ها موسوم به دراز گودال ماریانا (Oceanic Trench) در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، به صداهای عجیب و مرموزی برخوردند و خوشبختانه توانستند این صداها را که بعدها آن را «Wester Pacific Biotwang» نامیدند، ضبط کنند. حال محققان می‌گویند به راز این صداهای عجیب و غریب اعماق اقیانوس‌ها پی‌برده‌اند که نوع جدیدی از آواز و یا ناله وال‌ها است.

به گفته شارون نیوکرک از پژوهشگران دانشگاه اورگون، این صداهای بسیار عجیب و در نوع خود منحصر به فرد، تنها ۳.۵ ثانیه به طول می‌انجامند. این صدا از فرکانس پایین ۳۰ هرتزی برخوردار است که در نهایت این فرکانس به ۸۰۰۰ هرتز می‌رسد. محققان می‌‌گویند تمامی صداهای متعلق به وال‌ها از یکدیگر متمایز بوده و از ساختاری پیچیده برخوردارند که همین امر دشواری تشخیص آن‌ها را دوچندان می کند. نیوکرک در ادامه افزود: «اگر این صدا نوعی پیام برای پیدا کردن جفت باشد، چرا باید حدود یک سال این صدا را بشنویم؟ این یعنی یک راز فاش نشده. ما باید بفهمیم که این صدا در چه زمان‌ها و در چه دفعاتی تکرار می‌شود و تا چه وسعتی در اقیانوس‌ها پخش می‌شود.»

وال‌های Minke از جمله کوچک‌ترین گونه‌های وال‌های بی‌دندان هستند که اغلب در اعماق اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند و کمتر به سطح آب می‌آیند. بر این اساس، محققان از شانس کمی برای پرده برداشتن از راز صداهای تولید شده توسط این وال برخوردارند.

نظرات شما