شیشه‌ای که پس از شکسته شدن خودش را تعمیر کرده و در دمای معمولی اتاق به حالت اول بازمی‌گردد!

محققان دانشگاه توکیو در حال تحقیق روی نوع جدیدی از چسب بودند تا بتواند تَرَکِ ایجاد شده روی شیشه را از بین برده و شیشه را به حالت اولیه خود بازگرداند که به طور تصادفی یکی از دانشجویان به نام «یو یاناگیساوا» شیشه خودتعمیر را اختراع کرد.

ژاپن تودی در این باره نوشت: شیشه کاملا خودتعمیر را محققان دانشگاه توکیو به صورت اتفاقی اختراع کرده‌اند که می‌تواند در ساخت گوشی موبایل از آن استفاده کرد تا دیگر نیازی به تعمیر اسکرین نباشد.

این محققان به رهبری پروفسور «تاکوزا آیدا» ماده‌ای از نوع پلیمر بسیار سبک و کم وزن به نام polyether thiourea را توسعه داده‌اند که در ترکیب شیشه استفاده شده و با فشار دست و بدون حرارت، توانایی خودتعمیری پیدا کرده و به حالت اولیه باز می‌گردد.

ظاهرا این ماده در دمای معمولی اتاق به حالت اولیه خود باز می‌گردد. قدرت و توانایی بهبود پس از تَرَک برداشتن این شیشه پلیمری با فشرده سازی در سطوح مختلف در دمای ۲۱ درجه و نه ۱۲۰ درجه پس از ۳۰ ثانیه توسط «یو یاناگیساوا» در آزمایشگاه با موفقیت انجام شد.

این گروه مقاله خود را در مجله ساینس منتشر کرده و می‌گویند از این شیشه می‌توان در ساخت نمایشگر گوشی و سایر دستگاه‌های الکترونیکی استفاده کرد تا دغدغه شکسته شدن شیشه اسکرین گوشی برای همیشه رفع شود.

نظرات شما