آشنایی مختصری با کشور استونی

اطلاعات کلی

پایتخت: تالین زبان رسمی: استونیایی ،روسی
نوع حکومت: جمهوری واحد پول: کرون استونی
مذهب: مسیحی لوتری, ارتودوکسی
 جمعیت: ۱,۳۴۱,۶۶۴ نفر (July 2004 est.) نفر رشد سالانه جمعیت: ۰/۶۶ – درصد

استونی متشکل است از سرزمینی کم ارتفاع – که در جنوب شرق ۳۱۸ متر ارتفاع می‌یابد – و دو جزیره اصلی .

آب و هوا: ویژگی آب و هوای معتدل و مرطوب این کشور تابستانهای ملایم و زمستانهای سرد است.

شهرهای مهم: تارتو، ناروا ، کوتلایاروه، پارنو
مساحت: ۴۵,۲۲۶ کیلومتر مربع
مختصات جغرافیایی: ۵۹ درجه شمالی و ۲۶ درجه شرقی کیلومتر مربع

حکومت

مجمع ۱۰۶ نفره و رئیس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌شود. رئیس جمهور، نخست وزیر و شورای وزیرانی را انتصاب می‌کند که به مجمع پاسخگو هستند.

احزاب عمده سیاسی عمده عبارتند از :

• جبهه خلق سوسیال دموکرات • ‌حزب لیبرال دموکرات • حزب کمونیست.

عضویت: سازمان ملل متحد ،‌کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، شورای اروپا

تاریخ معاصر

زمانی که کمونیستها قدرت را در روسیه به دست گرفتند (۱۹۱۷) استونی جدا شد ولی اشغال آلمانیها و دو جمله از سوی روسیه استقلال را تا ۱۹۱۹ به تعویق انداخت. در ۱۹۳۴ دیکتاتوری جایگزین دموکراسی ضعیف استونی گردید. پیمان عدم تعرض (۱۹۳۹) بین هیتلر و استالین استونی را به شوروی واگذاشت. در ۱۹۴۰ شوروی این جمهوری را تسخیر و ضمیمه خاک خود کرد. از ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۴ استونی تحت اشغال آلمان نازی بود. زمانی که سلطه شوروی مجدداُ تحمیل گشت (۱۹۴۵)،‌مهاجرت وسیع روسها جایگزین ۱۲۰۰۰۰ استونیایی شد که کشته و یا به سیبری تبعید شده بودند. در ۱۹۸۸ اصلاحات در شوروی به استونیاییهای ملیگرا این فرصت را داد تا آشکارا فعالیت کنند. ملی گرایان در پارلمان این جمهوری به اکثریت دست یافتند و خودمختاری بیشتری کسب کردند و به دنبال کودتای نافرجام کمونیستهای تندرو در مسکو (اوت ۱۹۹۱) استونی را از اتحاد شوروی خارج کردن. در سپتامبر ۱۹۹۱ شوروی استقلال استونی را به رسمیت شناخت. در ۱۹۹۲ اعمال قوانین زبانان را از حقوق کامل محروم می‌کرد تنش را با روسیه افزایش داد و این کشور خروج سربازانش را از استونی متوقف کرد.

دفاع

کل نیروهای مسلح: ارتش استونی بر اساس خدمت مشمولان در حال تشکیل است (در ۱۹۹۲ حدود ۴۰۰۰۰ پرسنل مسلح روسی هنور در استونی بودند).

آموزش

میزان باسوادی: تقریباً ۱۰۰%. سنین تحصیل اجباری: ۷ تا ۱۷ سال. تعدد دانشگاه: ۲

اقتصاد

صنایع عمده شامل صنایع مهندسی و فرآوری غذایی است. گاز برای استفاده گرمایشی و صنعتی از شیست قیردار استخراج می‌شود. محصول عمده بخش مهم کشاورزی و دامپروری لبنیات است. از ۱۹۹۱ مشکلات بزرگ اقتصادی نتیجه وابستگی شدید استونی به تجارت با روسیه بوده است. اقتصاد کشور هنوز در حد وسیعی در اختیار دولت است، ولی در زمینه خصوصی سازی اندکی پیشرفت حاصل شده است.

نظرات شما