ریشه رشته ورزشی کانوپولو را می توان در سایر رشته های قایقرانی یافت.در اوایل دهه سی، کشورهای اروپایی نشستن در قایق کایاک و پرتاب توپ به یکدیگر را آغاز کردند. در واقع یک بازی جدید شروع شده بود. اما این ورزش در کشورهای مختلف ریشه خودش را داشت، این بدان معنی است که این رشته […]

ریشه رشته ورزشی کانوپولو را می توان در سایر رشته های قایقرانی یافت.در اوایل دهه سی، کشورهای اروپایی نشستن در قایق کایاک و پرتاب توپ به یکدیگر را آغاز کردند. در واقع یک بازی جدید شروع شده بود. اما این ورزش در کشورهای مختلف ریشه خودش را داشت، این بدان معنی است که این رشته ورزشی از جهات مختلف بسط و توسعه یافته بود.
در سال ۱۹۸۶ کمیته ای به نام ً کمیته کانوپولو ً روی کار آمد و در سال ۱۹۹۴ کشور انگلستان این افتخار را داشت که میزبانی اولین دوره مسابقات کانوپولوی قهرمانی جهان را برعهده داشته باشد. از آن زمان به بعد، مسابقات قهرمانی جهان این رشته به طور منظم هردوسال یکبار برگزار شده بود. قوانین بین المللی کانوپولو در سال ۱۹۹۰، معرفی گردید.
کانوپولو یک ورزش گروهی با توپ است که روی آب و توسط دو تیم با ۵ بازیکن (هریک روی یک قایق کانو) انجام می‌شود.هر تیم تلاش می‌کند تا توپ را وارد دروازه حریف کند، در پایان تیمی که تعداد گل بیشتری به ثمر رسانده است برنده خواهد بود.
ورزش کانوپولو در بسیاری از نقاط دنیا قرن‌ها بازی می‌شده‌است، چه به منظور تفریح و چه به شکل مسابقه. نهاد نمایندگی کننده این ورزش کمیته کانوپولو فدراسیون بین‌المللی قایقرانی است که هر دو سال مسابقات جهانی این رشته را برگزار می‌کند.
کانوپولو ترکیبی از واترپولو و قایقرانی است، از نظر تاکتیکی به بسکتبال و واترپولو شباهت دارد. ورزشکاران این رشته باید مهارت زیادی در قایقرانی و کنترل قایق داشته و از سرعت عمل و قدرت بدنی بالایی (به ویژه دست‌ها) برخوردار باشند.

 

 

از توپ واترپولو برای مسابقه استفاده می‌شود و هر بازیکنی تنها تا ۵ ثانیه پس از تصاحب توپ حق مالکیت آن را دارد. دریبل زدن با انداختن توپ به سمتی دیگر و پشت سر گذاشتن بازیکن مدافع انجام می‌شود.تکل بازیکن صاحب توپ با تنه زدن به شانه‌ها و پشت او انجام می‌شود. داور برای جریمه شخصی بازیکنان خطا کار از سه کارت سبز، زرد و سرخ استفاده می‌کند.تعداد تعویض‌ها محدودیتی ندارد و اطلاع داور نیز لازم نیست، اما باید ابتدا بازیکن تعویض شده از محوطه خارج شود، سپس یار جایگزین وارد بازی شود.
محوطه بازی ۳۵ در ۲۳ متر مساحت دارد و محدوده آن معمولا به وسیله طناب‌های معلق مشخص می‌شود (مانند مسابقات شنا). هر مسابقه دو داور دارد که هر کدام یک نیمه را کنترل می‌کنند و دو خط نگهدار هم دروازه را زیر نظر دارند.
دروازه ۱ متر عرض و یک و نیم متر طول دارد و در ارتفاع دو متری معلق است. دروازه‌بان با نگهداشتن پاروی خود به شکل عمودی از دروازه دفاع می‌کند.زمان بازی دو نیمه ۱۰ دقیقه‌ای است و هر نیمه همانند واترپولو با قرار گرفتن همه بازیکنان رو به روی دروازه خودی و انداختن توپ به مرکز زمین توسط داور آغاز می‌شود.

برچسب ها: برچسب‌ها:
نظرات شما